Studenckie wymiany w ramach programu Erasmus oraz jego następcy, czyli programu Erasmus+, są organizowane w Europie już od 30 lat. Polacy na zagraniczne studia wyjeżdżają od 1998r. W ciągu tych 18 lat liczba naszych rodaków decydujących się na edukacyjny wyjazd wzrosła ponad dziesięciokrotnie – z 1400 do ponad 14 000 osób wyjeżdżających każdego roku na erasmusowe stypendium. W jeszcze szybszym tempie wzrosła liczba studentów przyjeżdżających do Polski. Na początku, czyli w 1998 r., nasz kraj wybrało zaledwie 220 osób, dziś możemy już mówić o modzie na studia w Polsce!

Kolejnym dowodem na to, że program Erasmus odniósł sukces jest nazwa funkcjonującego od 1 stycznia 2014 r. programu Erasmus+. W biznesie marka, która się sprawdza jest promowana i na niej budowane są kolejne produkty. Doskonałe efekty, jakie osiągnął Erasmus sprawiły, że zyskał on uznanie Komisji Europejskiej i dał podwaliny do budowania kolejnego programu w dziedzinie edukacji, jakiem jest jego następca – program Erasmus+.

Dołącz do obchodów 30-lecia programu Erasmus w roku 2017

 • Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+

  styczeń

  Inauguracja krajowych obchodów 30-lecia programu Erasmus odbyła się podczas czwartej edycji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Programu Erasmus+, który miał miejsce 11 stycznia 2017 r. na PGE Narodowym. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 1000 osób – uczestników unijnych programów edukacyjnych oraz przedstawicieli instytucji, które dopiero planują zrealizować własny projekt edukacyjny.

  Zapraszamy do obejrzenia reportażu oraz galerii zdjęć z wydarzenia. Na stronie materiałów pokonferencyjnych Akademii Erasmus+ można znaleźć również prezentacje ze spotkań informacyjnych.

 • Erasmus+ Bus

  styczeń

  Przed nami tysiące kilometrów, 20 odwiedzonych miejscowości przez cały rok, nowi beneficjenci. Całoroczny projekt, dzięki któremu eksperci Narodowej Agencji Programu Erasmus+ dotrą z informacją o programie do wszystkich zakątków Polski, ruszył 11 stycznia 2017 r. Spotkasz nas m.in. 31 stycznia w Orzyszu, a w lutym w miejscowości Golub-Dobrzyń. Jeśli chcesz, żebyśmy dotarli także do Ciebie, zgłoś się przez nasz formularz na stronie www.erasmusplus.org.pl/bus.

 • Zaprojektuj plakat promujący jubileusz 30-lecia programu Erasmus

  luty

  Jesteś studentem, chcesz z nami świętować 30-lecie Erasmusa – zaprojektuj plakat, który będzie promował nasz jubileusz na Twojej uczelni i podczas naszych wydarzeń. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku kwietnia. Termin nadsyłania prac upływa 28 lutego 2017 r.

  Czytaj dalej »

 • I ty możesz zostać Ambasadorem Erasmusa+

  marzec

  Jesteś studentem, wykładowcą, nauczycielem, uczniem a może liderem lokalnej organizacji? Korzystałeś ze środków programu Erasmus+? Powiedz nam, jakie korzyści osiągnąłeś? Jakie kompetencje nabyłeś? Możesz opowiedzieć o swojej przygodzie z Erasmusem, przesyłając nam fotorelacje, pisząc felieton albo kręcąc krótki film. Szczegóły kampanii pojawią się na naszej stronie internetowej.

 • SelfiE+ – rozwój konkursu na inne sektory

  marzec

  Platforma SElfie+ to miejsce stworzone specjalnie dla beneficjentów programu Erasmus+ Edukacja szkolna. To tutaj można zaprezentować swoje działania projektowe realizowane podczas wizyt u zagranicznych partnerów, czy też lokalne inicjatywy. Społeczność SElfie+ to wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, inspiracja dla instytucji, a także doskonała zabawa połączona z uczeniem się. Udostępnimy ten konkurs również dla uczestników innych sektorów.
  Pomyśl, jak najlepiej zaprezentować i pokazać innym to, co się dzieje w projekcie. Pokaż, że projekty edukacyjne realizowane w ramach programu Erasmus+ są atrakcyjne. Wybierz to, co najbardziej przyciąga oko. Najlepsze zdjęcia w poszczególnych kategoriach reprezentujących sektory Erasmusa+ nagrodzimy w trakcie roku. Ogłoszenie pierwszych konkursów nastąpi w marcu 2017 r.

 • Europejski Tydzień Młodzieży

  maj

  W ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży, międzynarodowego przedsięwzięcia realizowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej, zorganizujemy festiwal, podczas którego pokażemy m.in. siłę Wolontariatu Europejskiego. Młodzież zaprosimy do udziału w debacie, w której podejmiemy próbę odniesienia się do takich zagadnień, jak: solidarność społeczna i polityczna, wsparcie młodzieżowych organizacji w ramach programu Erasmus+, czy też przyszłość Europy w kontekście młodzieży. Koncert towarzyszący festiwalowi będzie wspaniałym zakończeniem obchodów ETM.

 • Seminarium Ponadnarodowa mobilność edukacyjna wsparciem w kształtowaniu kompetencji niezbędnych na rynku pracy

  czerwiec

  Świętuj razem z nami 60 lat Europejskiego Funduszu Społecznego i Traktatów Rzymskich oraz 30-lecie programu Erasmus. Podczas seminarium przedstawimy, jak synergia pomiędzy tymi programami wpływa na współpracę sektora edukacji z rynkiem pracy w Polsce.
  Dodatkowym działaniem będzie POWERGEDON – rywalizacja sportowa, w której oprócz beneficjentów wezmą udział przedstawiciele Ministerstw: Rozwoju, Edukacji Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz FRSE.

 • Pokolenie Erasmusa

  lipiec/sierpień

  Wystawa plenerowa prezentująca najlepsze praktyki realizowane w programie Erasmus+.

 • Biegnij z Erasmusem / Erasmus Run

  wrzesień

  Celem inicjatywy będzie aktywizacja beneficjentów oraz wszystkich osób zainteresowanych unijnymi programami edukacyjnymi. Pokażmy siłę edukacji! Więcej informacji o biegu Erasmusa tutaj.

 • Konferencja naukowo-badawcza

  wrzesień

  Podczas sympozjum przedstawimy pierwsze wyniki prowadzonych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji badań dotyczących umiędzynarodowienia oraz wpływu mobilności na życie zawodowe studentów. W trakcie konferencji odbędzie się także finał Debat oksfordzkich prowadzonych w pierwszej połowie roku.

 • Gala konkursu European Language Label

  wrzesień

  European Language Label to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej. Stanowi wyróżnienie za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. Laureaci konkursu są wizytówką naszego kraju w Europie, a także inspiracją dla polskich i zagranicznych nauczycieli, jak inspirować i motywować do nauki języków obcych. Warto ich poznać.

 • Europejski Dzień Języków

  wrzesień

  To coroczne święto języków, w ramach którego realizowane są wyjątkowe wydarzenia w całej Europie. W Polsce każdego roku organizowany jest szereg imprez w ramach EDJ. Podczas tegorocznego święta języków odbędą m.in. specjalne warsztaty przedstawiające najbardziej interesujące projekty ze wszystkich sektorów programu Erasmus+.

 • Międzynarodowe seminarium dotyczące partnerstw strategicznych w programie Erasmus+

  październik

  Panel o partnerstwach pt. „Razem czy osobno? Silne partnerstwa – skuteczne działania” będzie częścią seminarium międzynarodowego. Podczas tego wydarzenia zostaną podsumowane roczne debaty i dyskusje ekspertów na temat idei partnerstw, skuteczności projektów partnerskich, a także  problemów i wyzwań związanych z tworzeniem partnerstw. Wartością dodaną będzie wydana na tę okazję publikacja tematyczna.

 • Gala konkursów: EDUinspiracje, EDUinspirator, EDUinspiracje – Media

  listopad

  EDUinspiracje to największy i najważniejszy konkurs organizowany przez FRSE. W 2017 r. nagrody zostaną przyznane beneficjentom oraz dziennikarzom w specjalnych kategoriach dedykowanych jubileuszowi.

 • 30-LECIE PROGRAMU ERASMUS marzenia, perspektywy, sukcesy

  listopad

  Debata studentów i pracowników szkół wyższych nad osiągnięciami i wyzwaniami stojącymi przed programem Erasmus+ Szkolnictwo wyższe w roku jego 30-lecia. Udział szkół wyższych w programie Erasmus, który w 12 krajach jest realizowany od 30 lat, a w Polsce od lat 19, istotnie zmienił oblicze europejskiego szkolnictwa wyższego. W jakim stopniu przemiany te dotknęły polskie szkolnictwo wyższe? Czy jesteśmy z nich zadowoleni? Co jeszcze powinniśmy przygotowywać przyszłych profesjonalistów, świadomych, aktywnych oraz szczęśliwych obywateli? Do dyskusji na te tematy zaprosimy w listopadzie.

 • II Forum Edukacji Dorosłych

  listopad

  W ramach II FED wspólnie z ekspertami zastanowimy się nad wyzwaniami, które stoją przed współczesną edukacją osób dorosłych.

 • Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych – Odkryj swój talent!

  listopad

  Konferencja podsumowująca działania dotyczące Krajowego Zespołu Ekspertów ECVET oraz sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe.
  Rok 2017 zostanie wypełniony cyklem konferencji regionalnych EDUinspiracje – zawodowo, które w różnych częściach Polski będą się zajmować promowaniem pozytywnego wizerunku kształcenia zawodowego oraz inspirowaniem do projektów w obszarze szkolnictwa zawodowego w ramach programu Erasmus+. Zwieńczeniem całego roku wydarzeń zawodowych będzie warszawska konferencja z targami zawodowymi (panele eksperckie, prezentacje dobrych praktyk, warsztaty tematyczne, targi zawodowe). W jej trakcie nastąpi rozstrzygnięcie konkursu SelfiE+ dla sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz innych konkursów tematycznych ogłoszonych w ciągu roku.

Aktualności

Pokaż wszystkie »

Zostań ambasadorem Erasmusa+

Jesteś kreatywny? Lubisz pisać? Masz wiele ciekawych zdjęć i filmów ze swojego Erasmusa? A może napisałeś ciekawy artykuł, którym chcesz się pochwalić? Pokaż nam swoją historię i zainspiruj innych!

Do 20 czerwca masz  niepowtarzalną okazję zostać Ambasadorem Erasmusa+ i razem z nami inspirować innych do wzięcia udziału w tej niesamowitej przygodzie życia!

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać mailowo: film, tekst ,  zdjęcie lub cykl zdjęć, które prezentują charakter realizowanych działań oraz promują rezultaty projektów edukacyjnych.

Prace można zgłaszać w formie:

 1. tekstu (do 2 tys. znaków ze spacjami),
 2. zdjęć (maksymalnie 5 zdjęć, rozdzielczość min. 300 dpi),
 3. filmu (czas: do 2 min, rozdzielczość: min. 1280×720 px)

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, którzy byli uczestnikami projektów edukacyjnych realizowanych w ramach programu Erasmus+. Do wzięcia udziału w konkursie zachęcamy szczególnie te osoby, w życiu których unijne programy edukacyjne odegrały szczególnie ważną rolę.

Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zostanie wysłane e-mailowo.

Nagrody rzeczowe w postaci tabletów  przyznawane zostaną  w trzech kategoriach:

 1. Najlepszy film
 2. Najlepszy tekst
 3. Najlepsze zdjęcie lub cykl zdjęć.

Dla zwycięzców przewidujemy również możliwość wzięcia udziału w prestiżowych wydarzeniach edukacyjnych, organizowanych przez FRSE, publikację nadesłanego materiału w albumie 30-lecia oraz wywiad w kwartalniku Europa dla Aktywnych.

Zwycięzców wyłoni Kapituła Konkursu składająca się z przedstawicieli FRSE.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: ambasador@frse.org.pl

+ Zasady konkursu

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać mailowo: film, tekst ,  zdjęcie lub cykl zdjęć, które prezentują charakter realizowanych działań oraz promują rezultaty projektów edukacyjnych.

Prace można zgłaszać w formie:

 1. tekstu (do 2 tys. znaków ze spacjami),
 2. zdjęć (maksymalnie 5 zdjęć, rozdzielczość min. 300 dpi),
 3. filmu (czas: do 2 min, rozdzielczość: min. 1280×720 px)

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, którzy byli uczestnikami projektów edukacyjnych realizowanych w ramach programu Erasmus+. Do wzięcia udziału w konkursie zachęcamy szczególnie te osoby, w życiu których unijne programy edukacyjne odegrały szczególnie ważną rolę.

+ Weź udział

Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zostanie wysłane e-mailowo.

+ Nagrody

Nagrody rzeczowe w postaci tabletów  przyznawane zostaną  w trzech kategoriach:

 1. Najlepszy film
 2. Najlepszy tekst
 3. Najlepsze zdjęcie lub cykl zdjęć.

Dla zwycięzców przewidujemy również możliwość wzięcia udziału w prestiżowych wydarzeniach edukacyjnych, organizowanych przez FRSE, publikację nadesłanego materiału w albumie 30-lecia oraz wywiad w kwartalniku Europa dla Aktywnych.

Zwycięzców wyłoni Kapituła Konkursu składająca się z przedstawicieli FRSE.

+ Kontakt

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: ambasador@frse.org.pl

Nagrodzone plakaty promujące 30-lecie programu Erasmus

Miło nam poinformować, że konkurs na plakat promujący jubileusz 30-lecia programu Erasmus został rozstrzygnięty.

Na konkurs wpłynęło prawie 100 prac studentów, którzy studiują na uczelniach o różnych profilach.

Laureatem konkursu, który otrzyma nagrodę główną, został Mateusz Jan Rybarczyk – student Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.

Twarze programu Erasmus+

Patronaty medialne

tvpinfo
rdc
forum_akademickie