15Lut2017

Debata oksfordzka Narodowego Kongresu Nauki

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych dyskusją o jakości polskiej nauki, na czwartą już debatę oksfordzką, organizowaną w ramach Narodowego Kongresu Nauki.

Nasze zaproszenie kierujemy do Państwa tym serdeczniej, ponieważ Poznańska debata będzie nie tylko dyskusją o problemach i wyzwaniach polskiego szkolnictwa wyższego, ale elementem wyjątkowych, innowacyjnych konsultacji wśród społeczności studenckiej. Każdy uczestnik audytorium będzie mógł uzupełnić specjalnie opracowaną ankietę, dotyczącą tezy debaty. Wyniki ankiety, poszerzone o analizę przebiegu rozmowy posłużą organizatorom wyciąganiu wniosków i opracowaniu rekomendacji do projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym!

Debata odbędzie się 23 lutego, o godz.16:00 w sali 118 Colegium Historicum przy ul. Święty Marcin 78, w gościnnych murach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wstęp na debatę jest wolny!

Teza debaty dotyka bardzo istotnego problemu, jakim jest niska jakość naukowa polskiego szkolnictwa wyższego. Drużyna Propozycji, aby przeciwdziałać temu zjawisku sugeruje wprowadzenie obowiązkowych badań naukowych do programu wszystkich stacjonarnych studiów I stopnia.

W naszej debacie zmierzą się drużyny studentów z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, które przygotowują się pod okiem mentorów – pracowników naukowych swoich uniwersytetów.

Przypominamy, że Debata Oksfordzka to dyskusja nad jedną, określoną wcześniej tezą, która odbywa się pomiędzy dwoma czteroosobowymi drużynami. Drużyny poznają stronę, którą muszą reprezentować na godzinę przed debatą. Celem debaty jest przedstawienie obu stron sporu, w sposób mający przekonać słuchacza do stanowiska „za” lub „przeciw” oraz zaprezentowanie publiczności na równych prawach wielu, często odmiennych punktów widzenia tego samego problemu. Wykorzystując narzędzie debaty oksfordzkiej Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji chce zachęcić studentów do włączenia się w szeroką i wielopłaszczyznową debatę o szkolnictwie wyższym.

Debata odbędzie się w formacie Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Marszałek:

  • Jan Piosik – Prezes Fundacji Projekty Edukacyjne

Jury:

  • Paweł Nowak – Koordynator Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich
  • Paweł Stachowiak – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zobacz informacje o poprzednich debatach.

Zobacz wydarzenie na Facebooku.

 

Kategorie