08Wrz2015

Pierwszy dzień Forum Ekonomicznego Młodych Liderów za nami

Niemal dwanaście godzin intensywnych dyskusji, wymiany poglądów, spotkań podczas warsztatów i nieformalnych rozmów przy kawie – tak w skrócie można opisać pierwszy dzień Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.

 

Obrady w Nowym Sączu rozpoczęła sesja otwierająca z udziałem wicemarszałka województwa małopolskiego Leszka Zegdzy, prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, dyrektora Narodowej Agencji Programu Erasmus+ Tomasza Bratka oraz Prezesa Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw Michała Wójcika. Wszyscy paneliści zgodnie zauważyli, że w tym roku kluczowa będzie próba odpowiedzi na pytanie o problemy migracyjne na Starym Kontynencie, bezrobocie młodych oraz bezpieczeństwo.

Bardzo wierzę w projekt integracji europejskiej – powiedział Tomasz Bratek. – Mamy emigrantom dużo do zaoferowania, bo Europa jest oparta na idei solidarności – dodał.

Po sesji otwierającej przyszedł czas na warsztaty metodą Open Space Technology, prowadzone przez Dorotę Nawalaniec, Karola i Miłosza Konkelów oraz Romana Warkocza. Odbywały się one w 13 grupach, a tematów wybranych przez samych uczestników Forum było 26.

Metodę Open Space wymyślił Harris Owen, który na jednej z organizowanych przez siebie konferencji zauważył, że uczestnicy najbardziej aktywni są podczas przerw na kawę – mówi Miłosz Konkel. – Rzadko jest tak, że wystąpienia konferencyjne, nawet jeśli są interesujące, potrafią utrzymać uwagę słuchaczy przez dłuższy czas. Przeciwwagę dla tego jest właśnie „open space”, czyli więcej przestrzeni na to, co tak naprawdę interesuje ludzi – dodaje.

Podczas warsztatów uczestnicy Forum dyskutowali m.in. o bezrobociu wśród młodych ludzi czy radykalnych partiach politycznych zdobywających coraz większą popularność w Europie oraz napływie imigrantów.

Po południu przyszedł czas na rozmowę o tym, co mogą zrobić liderzy jutra, aby ocalić projekt integracji europejskiej. W dyskusji wzięli udział Zanda Kalnina-Lukasevica, łotewska posłanka i przewodnicząca Komisji Spraw Europejskich, Ramadan Ilazi, wiceminister ds. integracji europejskiej w Kosowie, Austriak Hannes Schreiber, Dyrektor Departamentu Europy Wschodniej oraz Niemiec Christoph Zoepel, były minister i sekretarz stanu.

Niektórzy z was za 10-15 lat obejmą ważne stanowiska w swoich krajach i w strukturach Unii, dlatego proszę was – szanujcie praworządność i demokrację – powiedział Hannes Schreiber. – Naprawdę warto poświęcić się tym wartościom i walczyć o nie – dodał.

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia Forum była dyskusja z deputowanym parlamentu gruzińskiego, byłym ministrem obrony, spraw wewnętrznych i integracji europejskiej i euroatlantyckiej Gruzji – Giorgi Baramidze. Zdecydowanie potępił on politykę Putina wobec krajów sąsiednich oraz prowadzoną przez Kreml politykę wewnętrzną, którą nazwał powrotem do XIX-wiecznego nacjonalizmu.

Dzień zakończył powitalny bankiet w nowosądeckim ratuszu, na który uczestników X Forum zaprosił prezydent Ryszard Nowak.

Martyna Słowik

Kategorie