09Wrz2015

Quo vadis Europo?

Co zmieniło się w kwestii bezpieczeństwa od czasów zimnej wojny? Jak sprawić, by Europa stała się bardziej konkurencyjna? Czy nasz kontynent ma być otwarty dla uchodźców i imigrantów? Jakich liderów potrzebuje Europa? To tematy, które zdominowały dyskusje drugiego dnia X Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu.

 

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie oczekiwania ma się w życiu, do czego chce się dążyć – powiedział Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa, podczas panelu „Wiedza dziś, sukces jutro”, otwierającego drugi dzień obrad w Nowym Sączu. Prelegenci zastanawiali się, czy w dzisiejszych czasach studia i wiedza są w ogóle potrzebne, by poradzić sobie na rynku pracy i w dynamicznej rzeczywistości. Poza ministrem skarbu głos zabrali Stanisław Gągała, prezes Gold Drop w Limanowej, Zbigniew Konieczek, dyrektor naczelny Newag SA, Grażyna Sukiennik, kandydatka Platformy Obywatelskiej ze Starego Sącza, Krystian Wolak, założyciel firmy Event Experience oraz Artur Racicki, prezes Social Wifi sp. z o. o.

Po panelu wprowadzającym przyszedł czas na dyskusję o globalnym bezpieczeństwie 25 lat po zimnej wojnie.

– Jesteśmy zbyt rozdrobnieni, dlatego reszta świata może nami rozgrywać – powiedział gen. Vincenzo Camporini, były narodowy dowódca sił zbrojnych we Włoszech. – Musimy rozszerzyć koncepcję interesu narodowego i przestawić naszą mentalność na myślenie o interesie Europy jako wspólnoty – dodał. Oprócz niego w dyskusji brali udział Włodzimierz Cimoszewicz, senator Rzeczpospolitej Polskiej, gen. Klaus Wittmann z Aspen Institute w Niemczech, Liam Fox, były minister obrony Wielkiej Brytanii oraz Andrius Krivas, wiceminister spraw zagranicznych Litwy.

Ważnym elementem drugiego dnia obrad była dyskusja pt. „Twierdza Europa czy otwarty kontynent? Jak powinna być kształtowana polityka migracyjna w Europie?”.

Musimy nauczyć się rozgraniczać dwa pojęcia: uchodźctwo i migracja, one nie są tożsame – powiedział Dan Petre, dyrektor Rumuńskiego Instytutu Dyplomatycznego. – O migracji musimy rozmawiać, ona jest permanentna, ale nie o nią chodzi w obecnym kryzysie – dodał.

O godz. 16 rozpoczęła się dyskusja panelowa „Liderzy jutra – jakiego typu liderów potrzebuje Europa?”. Wzięli w niej udział prezydent Macedonii Gjorge Ivanov, były minister spraw zagranicznych Malty Francis Zammit Dimech, były prezydent Słowenii Danilo Turk, senator oraz profesor ekonomii na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie Paolo Guerrieri Paleotti i przewodniczący Wspólnej Legislatury Komisji ds. Unii Europejskiej w Irlandii Dominic Hannigan.

Musicie kochać życie, znaleźć jego radości i przekraczać granice, które narzuciły poprzednie pokolenia i żądać niemożliwego – powiedział prezydent Macedonii.

Martyna Słowik

Kategorie