« wróć do Inspiracji

Eko aktywni

  • 2015_Rzeszow_KA1

Organizują i przeprowadzają warsztaty o życiu roślin i zwierząt dla dzieci i dorosłych, piszą artykuły o ekologii, kręcą filmy, promują wiedzę o ekologii. Jednocześnie poznają odkrywają nowy kraj i zdobywają przyjaciół – to wolontariusze w Stowarzyszeniu EKOSKOP z Rzeszowa.

Dziesiątki trzmieli, kilkadziesiąt barwnych pszczół, os i ważek – dużych i małych. Nie, to nie przyrodnicza apokalipsa. To Rzeszowski Zlot Owadów, wydarzenie zorganizowane przez stowarzyszenie Ekoskop dla najmłodszych, którzy pod okiem wolontariuszy z całej Europy biorą udział w happeningu na rzecz bycia eko.

.

Jest trzydzieści stopni powyżej zera. Na sporym placu otoczonym dużą ilością drzew i krzewów króluje ogromna scena, na której rój pszczółek, w postaci grupy kilkuletnich dziewczynek, właśnie odśpiewuje kolejną zwrotkę przyrodniczej piosenki.

.

Po prawej stronie placu gwarno i rojno. Przy stolikach międzynarodowi wolontariusze stowarzyszenia Ekoskop pokazują maluchom robaki pod mikroskopem, przeprowadzają pokazowe doświadczenia chemiczne. Wolontariuszka Dana prowadzi zabawę w malowanie i wycinanie kostiumów – owadzich skrzydeł, które następnie dzieciaki ze śmiechem zakładają na siebie i noszą potem podczas imprezy. Dana Haire do Rzeszowa przyjechała z Holandii. Za sobą ma pierwsze doświadczenia z wolontariatem zdobyte jeszcze w ojczyźnie. Cieszy ją możliwość nie tylko pracy na rzecz ochrony środowiska, ale i poznawanie nowego kraju.

.

Wolontariusze stanowią prawdziwą mieszankę kulturową – są tu mieszkańcy Hiszpanii, Holandii, ale i Armenii. Wszyscy przyjechali do Rzeszowa, aby pod skrzydłami Ekoskopu pomóc chronić przyrodę, przeżywając jednocześnie jedną z największych przygód swojego życia – wolontariat europejski.

.

Ignacio Solabre, dwudziestolatek z Hiszpanii, wolontariat miał na swojej liście stu rzeczy, które chce w życiu przeżyć. Podróżuje od czternastego roku życia – wcześniej z rodzicami, dzisiaj już na własną rękę. Wolontariat traktuje jako drogę do zdobycia samodzielności. – Pokolenie mojego ojca zdobywało ją w wojsku, ja na drodze wolontariatu – śmieje się Ignacio. – Cieszy mnie wszystko co robię podczas praktyki – organizujemy i przeprowadzamy warsztaty dla dzieci o życiu roślin i zwierząt, piszemy artykuły o ekologii, ostatnio kręciliśmy filmik. Z Jose prowadzimy również zajęcia z hiszpańskiego dla chętnych dzieciaków.

.

– Wolontariat to taka aktywność, której efektów nie widać od razu – zauważa Katarzyna Ruszała, Prezes Stowarzyszenia Ekoskop. – To nabywanie umiejętności nawiązywania relacji,  to kształcenie umiejętności komunikacji. Sęk w tym, że młodzi ludzie chcą efektów ‘tu i teraz’, a to są rzeczy których owszem, uczysz się tu i teraz, ale wykorzystasz w przyszłości. Na tym polega największa korzyść wolontariatu.

.

Działalność wolontariuszy umożliwia wzbogacenie oferty edukacyjnej Stowarzyszenia EKOSKOP skierowanej do społeczności lokalnej, zaś ich energia i zaangażowanie w działania o tematyce ekologicznej pozwalają na zwiększenie świadomości tego, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Sami młodzi ludzie dzięki udziałowi w Wolontariacie Europejskim zyskują nowe doświadczenia, poznają lepiej samych siebie, zdobywają nową wiedzę i umiejętności i nawiązują nowe przyjaźnie.

Dane ogólne

Tytuł projektu: Wildlife in the Town
Sektor: Erasmus+ Młodzież
Akcja: akcja 1 Mobilność młodzieży
Data realizacji: 1 maja 2015-30 września 2016
Miejsce: Rzeszów

Organizacja koordynująca

Stowarzyszenie „EKOSKOP”

Organizacje partnerskie

• Gyumri „Youth Initative Centre” NGO (Armenia)
• Ayuntamiento De Albacete (Hiszpania)