10Wrz2016

Rozmowy z uczestnikami XI Forum Młodych Liderów

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi wywiadami przeprowadzonymi z uczestnikami XI Forum Młodych Liderów.

 

Olsi i Oleta, Albania

Czy to wasze pierwsze Forum?

Olsi: Pierwsze. W zeszłym roku niestety nie udało mi się zarejestrować na czas, dlatego bardzo zależało mi na tym, aby w 2016 zdążyć ze wszystkimi formalnościami.

Oleta: Ja też przyjechałam po raz pierwszy. Jako reprezentantka jednej z albańskich organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka, bardzo zależało mi na obecności tutaj.

Na co liczyliście przyjeżdżając do Nowego Sącza?

Olsi: Przede wszystkim zależało mi na nadrobieniu „zaległości” w dziedzinie polityki i stosunków międzynarodowych oraz poznaniu bardziej „staroeuropejskiego” punktu widzenia na pewne sprawy. Zależy mi też na poznaniu nowych ludzi. No i oczywiście chciałem zobaczyć Kraków.

Oleta: Przede wszystkim liczę na poznanie młodych i aktywnych ludzi zajmujących się prawami człowieka, na wspólną wymianę poglądów z nimi oraz pozyskaniu partnerów do moich projektów.

Jak Wam się podoba Polska?

Olsi: Jest wspaniale. Polacy to wspaniały i niesamowicie pomocny naród.

Oleta: Dokładnie! Nawet starsi, niepotrafiący mówić po angielsku ludzie służą pomocą i są pełni dobrych chęci dla obcokrajowców.

 

Raul Labadze, Gruzja

Który raz uczestniczysz w Forum Młodych Liderów?

Raul: Trzeci. Polska to mój drugi dom.

Jakie są Twoje oczekiwania względem tego wydarzenia?

Raul: Przede wszystkim możliwość wymiany poglądów między moimi rówieśnikami z innych krajów oraz poznanie ich punktu widzenia na określone sprawy. Liczę też na znalezienie partnerów dla mojej działalności.

Jakie są Twoje wrażenia odnośnie całej imprezy?

Najlepsze! Na poprzednich forach oraz na tym spotkałem wielu wybitnych polskich polityków, na czym bardzo mi zależało.

 

 

Agata Kardach (Forum Młodych Dyplomatów), Polska

Który to Twój raz na Forum?

Agata: Pierwszy. W zeszłym roku było tutaj kilka osób z mojej organizacji i zachęciło mnie do przyjazdu w tym roku.

Co, jak dotąd, najbardziej ci się na tej imprezie podoba?

Wszyscy są otwarci. Nawet kiepski angielski potrafi przełamać lody. Z ludźmi można pogadać o najróżniejszych rzeczach – tematy rozmów często przechodzą z lekkich spraw na te poważne.  Jest to fajne miejsce, gdzie można wymieniać swoje pomysły i poznać ciekawe życiorysy osób z doświadczeniem. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

 

 

Lous Schneider, absolwent Heritage Studies, Niemcy

Jak dowiedziałeś się o Forum Ekonomicznym Młodych Liderów?

Z reklamy sponsorowanej na Facebooku. Pewnego dnia przeglądałem swoją tablicę, natrafiłem na reklamę i z ciekawości na nią kliknąłem.

Jaka była Twoja motywacja do przyjazdu?

Przed nami trudne czasy. Przede wszystkim chciałem poznać odmienne opinie na temat problemów, z którymi musi się obecnie zmierzyć Europa – chce wiedzieć jak młodzi z innych krajów zapatrują się na nie i jakie rozwiązania proponują.

 

 

Carina Autengruber, działaczka NGO, Austria

Który to Twój raz na Forum?

Pierwszy. O możliwości udziału dowiedziałam się z reklamy na stronie internetowej.

Dlaczego tutaj przyjechałaś?

Chcę, aby głos młodego pokolenia był bardziej słyszalny, zwłaszcza w dziedzinie biznesu i ekonomii. Są to dziedziny w zdecydowanej mierze zdominowane przez ludzi od nas o wiele starszych. Wysoki stopień bezrobocia wśród młodych to bardzo poważny problem, z którym staram się walczyć, między innymi poprzez propagowanie na tej imprezie młodych przedsiębiorców i samej przedsiębiorczości wśród młodzieży.

Jakie są Twoje odczucia względem tego wydarzenia?

Bardzo pozytywne. Podoba mi się szczególny nacisk na państwa Europy Wschodniej. Ponadtomróżnorodność osób – to czym się zajmują i w co się angażują – jest świetna.

 

 

Karol Gruetzmacher, student elektroniki-telekomunikacji, Polska

Która to Twoja wizyta na Forum?

Pierwsza. O imprezie dowiedziałem się z grupy facebookowej Youth Projects, gdzie moja koleżanka zamieściła ogłoszenie. Bez zastanowienia złożyłem swoją aplikację.

Dlaczego tutaj przyjechałeś?

Chciałem się rozwinąć i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu mojego kierunku studiów. Założyłem także start-up i liczę na parę dobrych rad oraz kontaktów. Wszystko to zachęciło mnie do uczestnictwa w warsztatach ENTREPRENEURSHIP AND START UP Wojtka Spychały.

Co myślisz o ludziach, którzy tutaj przyjechali?

Są wspaniali i otwarci, chętni zarówno do zabawy, jak i rozmowy na bardziej poważne tematy. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że wystarczy powiedzieć komuś „cześć”, a ta osoba od razu się do ciebie uśmiecha.

 

 

Diana Galeeva, działaczka Aiesec Kazan, Rosja

Która to twoja wizyta na Forum?

Druga. Po raz pierwszy o Forum dowiedziałam się od znajomego. Chciałam znowu spotkać ludzi, których poznałam w zeszłym roku i zacieśnić więzi.

Co jeszcze zdecydowało, że przyjechałaś w tym roku?

Jestem szczególnie zainteresowana tematem networkingu – zależy mi na rozbudowie moich znajomości i uzyskania kontaktu do jak najszerszego grona działaczy, przedsiębiorców oraz ludzi, którzy mają chęć do działania. Według mnie sesje networkingowe to idealny sposób na dzielenie się swoimi pomysłami, wiedzą, osiągnięciami oraz udzielanie sobie nawzajem pomocy w różnych sytuacjach. Dodatkowo networking sprzyja budowaniu ugruntowanych i zaufanych relacji.

Co sądzisz o Polsce?

To fantastyczne i bardzo otwarte miejsce. Jednak największe wrażenie robi na mnie to, jak bardzo rozwinięty jest to kraj.

 

 

Mirosław Gumulak, student, Polska

Co skłoniło cię, żeby tutaj przyjechać?

Przede wszystkim odległość. Mieszkam w Nowym Sączu i nie mogłem przegapić okazji, by się tu znaleźć i poznać tylu wspaniałych ludzi. Ta impreza to także okazja do wymiany doświadczeń. W jednym miejscu można spotkać osoby z tak różnych części świata.

Co najbardziej podoba ci się w ludziach, którzy tu przyjechali?

Przede wszystkim ich aktywność i chęć do działania. Ci ludzie naprawdę chcą zmieniać świat. Chcą, aby ich głos był słyszalny. Cieszę się też, że spotkałem tak wiele osób myślących podobnie jak ja. To bardzo budujące wiedzieć, że w przyszłości, gdy przejmiemy odpowiedzialność za świat, w którym żyjemy, będziemy kierować się podobnymi wartościami.

 

 

Lazar, Czarnogóra

Jak dowiedziałeś się o Forum Ekonomicznym Młodych Liderów?

Od przyjaciela, który skontaktował się ze mną w tej sprawie.

Dlaczego zdecydowałeś się tutaj przyjechać?

Uważam, że ta impreza to wspaniała okazja do poszerzenia swoich horyzontów oraz możliwość poznania punktów widzenia osób z różnych części Europy. Myślę też, że na przestrzeni tych kilku dni poznałem wielu przyszłych liderów, którzy już niedługo będąc decydować o kształcie świata.

Jednocześnie wydarzenia takie jak to rozwijają moje umiejętności, między innymi kontaktów międzyludzkich i przekazywania swoich poglądów szerokiemu gronu publiczności.

Co najbardziej zaskoczyło cię w ludziach, których tutaj spotkałaś?

Przede wszystkim to niezwykle dobrze wykształcone osoby. Wielu z nich mimo młodego wieku posiada szerokie doświadczenie. Zainteresowały mnie też ich życiorysy i wyzwania, z którymi musieli się zmagać.

 

 

Kathy, pracownica banku rozwoju, Francja

Dlaczego tutaj przyjechałaś?

Zależało mi na budowie odpowiednich kontaktów. W mojej pracy jest to kwestia niezwykle ważna. Osoby które tu spotkałam, w przyszłości niewątpliwie będą decydować o kształcie rzeczywistości, w której żyją. Chciałam się też dowiedzieć, co to tak naprawdę znaczy przewodzić. Dzięki rozmowom z ludźmi z wielu części kontynentu poznałam niejedną odpowiedź na to pytanie.

Jako osoba działająca w banku rozwoju zależało mi też na tym, aby zidentyfikować problemy dotyczące młodych ludzi, zarówno w szkole, jak i na uczelni czy w pracy. Byłoby to niezwykle pomocne w mojej działalności.

Kategorie