28Lis2015

Studenci w świat wzięci

Cykl audycji Katarzyny Kornet „Studenci w świat wzięci” opowiada o indywidualnych doświadczeniach stypendystów, wolontariuszy, młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn decydują się na życie poza granicami Polski.

Przedstawiony tu materiał to rozmowa z wolontariuszem EVS Krzysztofem Pielaszkiem, który po powrocie z rocznego pobytu w Indiach opowiada o pracy w domu dziecka, relacjach ze swoimi podopiecznymi oraz rozwoju osobistym. Zapraszamy do wysłuchania materiału na stronach Polskiego Radia.

 

Odsłuchaj audycję

 

– Wolontariat Europejski nastawiony jest na pracę w społeczności lokalnej, na to, że to ty – jako wolontariusz – możesz coś dać tym ludziom. Z drugiej strony jest rozwój osobisty, czyli to, co ty dostajesz w zamian. W Indiach nauczyłem się bardzo dużo o sobie i o świecie – mówi bohater materiału. To nie jest łatwa praca, to zajęcie, które wymaga poświęcenia, ale również przynosi ogromną satysfakcję. – Pracowałem bardzo często siedem dni w tygodniu, a nie pięć. Z samej, czystej radości z pracy – wspomina Krzysztof. Bo, jak dodaje, w momencie kiedy przyjechał na miejsce swojej pracy, zaczęła się jego miłość – do dzieciaków, do tego sierocińca, do tego czym się zajmował.

– Jak dzieci cię odbierały? – pyta w audycji Katarzyna Kornet.
– Dzieci w sierocińcu były przyzwyczajone do wolontariuszy. Ośrodek, w którym byłem, dość często ich przyjmuje i prowadzi dużo rekrutacji w ramach projektów zagranicznych. Jest to bardzo rozwojowe dla dzieci, które lepiej uczą się języka angielskiego oraz komunikacji międzykulturowej.

(…) Dzieci były więc przyzwyczajone do takich osób jak ja, ale mimo wszystko na początku były nieufne. (…) Po trzech miesiącach zaczęły jednak nazywać mnie bratem.

Kategorie

You have Successfully Subscribed!