13Sie2015

Zdobądź doświadczenie w pracy za granicą!

Działasz w organizacji pozarządowej, a może nią zarządzasz? Chcesz rozwijać swoje stowarzyszenie, wdrażać nowe pomysły i rozwiązania, szukasz ciekawych inspiracji? Skorzystaj z możliwości, jakie daje job-shadowing.

Czym jest job-shadowing?

Job-shadowing to rodzaj projektów, które polegają na wyjeździe do zagranicznej organizacji lub zaproszenia jej przedstawicieli w celu dzielenia się dobrymi praktykami, poznawania nowych metod pracy, wspólnego rozwoju obu instytucji i osób uczestniczących w tych inicjatywach. Idea tych działań przypomina staż krótkoterminowy. Istotne jest, aby projekt dawał wymierny skutek w postaci rozwoju zawodowego uczestniczącej w nim osoby i miał wpływ na zwiększenie jakości pracy organizacji. Najczęściej tego typu projekty trwają od kilku do kilkunastu dni (maksymalnie mogą trwać nawet 2 miesiące).

Co jest możliwe dzięki projektom job-shadowing?

Uczestniczenie w projektach tego typu niesie ze sobą wiele korzyści. Można poznać specyfikę pracy z młodzieżą w innym kraju oraz przykłady dobrych praktyk, a także nawiązać wiele przydatnych kontaktów, które mogą przełożyć się na późniejsze sukcesy w realizacji i organizacji projektów międzynarodowych. Takie spotkania to również źródło inspiracji – czas, kiedy rodzą się ciekawe pomysły na dalsze działania.

Jak zrealizować taki projekt?

Po pierwsze należy znaleźć organizację partnerską, w której będziemy realizować job-shadowing. Ważne jest, żeby poznać tę organizację – sprawdzić czym się zajmuje, w jaki sposób realizuje swoje pomysły, jacy ludzie w niej pracują. Warto również zastanowić się, w jaki sposób może przebiegać taka współpraca, co zyskamy dzięki realizacji takiego projektu.

Po nawiązaniu porozumienia z organizacją partnerską, kiedy już wiemy, że wspólna praca będzie miała pozytywny wymiar, przechodzimy do ułożenia programu job-shadowingu. Jest to bardzo istotny etap przygotowań, gdyż od niego zależy, czy wyjazd przyniesie nam rzeczywiste korzyści.

Następny etap to złożenie wniosku do Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Akcji 1 – Mobilność osób pracujących z młodzieżą. Najbliższym terminem składania takich wniosków jest 1 października br. Po akceptacji wniosku, czeka nas już tylko wyjazd lub przyjęcie osoby (osób) z organizacji partnerskiej, a po zakończonym projekcie realizacja nowych pomysłów w naszej organizacji.

UWAGA!

Wnioski do Programu Erasmus+ mogą składać tylko organizacje, nie ma możliwości złożenia wniosku przez osobę fizyczną.

Co jest finansowane z programu Erasmus+?

W ramach programu Erasmus+ możliwe jest pokrycie wszystkich kosztów projektu typu job-shadowing. Dofinansowanie obejmuje koszty podróży (do maksymalnych wysokości określonych w „Przewodniku po Programie”) , koszty wsparcia organizacyjnego (w ramach którego pokrywane

jest zakwaterowanie, wyżywienie oraz koszty związane z organizacją projektu). Ponadto osoby niepełnosprawne mogą starać się o dodatkowe wsparcie finansowe, umożliwiające im uczestnictwo w takim projekcie.

Jak znaleźć partnera do projektu?

Tutaj pomocne mogą być wyszukiwarka Otlas, system informacji młodzieżowej Eurodesk , portale społecznościowe, a także własne kontakty. Dobrze jest wcześniej poznać organizację, w której chcemy realizować projekt i wiedzieć, w jakim celu chcemy do niej jechać. Należy też pamiętać, że im więcej czasu poświęcimy na przygotowanie programu naszego wyjazdu, tym będzie on bardziej owocny i satysfakcjonujący.

 

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Akcji 1 programu Erasmus+ Młodzież.

By sprawdzić, jak może wyglądać projekt job-shadowingu, zajrzyj tutaj.

Gorąco zachęcamy do składania wniosków na tego typu działania w nadchodzącym terminie.

Kategorie

Erasmus+ Feedback - zgłoś swoje uwagi

Jeżeli w serwisie nie znalazłeś informacji, których szukałeś, napisz do nas. Twoja opinia pomoże nam poprawić jakość funkcjonowania serwisu Erasmusplus.org.pl.

Dziękujemy!

Rate your favorite idea!

No Feedback yet, be the first one to submit your idea!
Feedback