Ważne, ciekawe, interesujące – co się u nas dzieje

DiscoverEU powraca - bilet dla Młodzieży!

Szansa dla 60 000 młodych Europejczyków na to, żeby podróżując pociągiem odkrywać Europę w 2022! Konkurs DiscoverEU po rocznej przerwie wznawia nabór.

DiscoverEU to inicjatywa, dzięki której osiemnastoletni obywatele Unii Europejskiej mogą odbyć podróż po Europie, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. W obecnej rundzie, z powodu ubiegłorocznego odwołania konkursu spowodowanego pandemią COVID-19, aplikować mogą także osoby, które ukończyły 19 lub 20 lat. Podróż umożliwi odkrycie zalet swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej, poznanie różnorodności Europy, jak również jej bogactwa kulturowego i historii. Będzie to także okazja do zawarcia znajomości z mieszkańcami całego kontynentu! DiscoverEU to sposobność do rozwijania umiejętności życiowych, które przydadzą się w przyszłości, takich jak niezależność, pewność siebie i otwartość na inne kultury. Kandydaci, wysyłając zgłoszenie rozwiązują krótki quiz dotyczący wiedzy ogólnej o Unii Europejskiej i unijnych inicjatywach skierowanych do młodych ludzi.  

Co do zasady, laureaci będą podróżować koleją. Aby jednak umożliwić udział w konkursie jak najszerszej grupie osób, w razie konieczności akceptowane będą alternatywne rodzaje transportu, takie jak promy i autokary, z uwzględnieniem odległości oraz aspektów czasowych i środowiskowych. 

Komisja Europejska przyzna laureatom bilety na podróż po Unii Europejskiej, którą będą mogli odbyć w okresie między 1 marca 2022 roku a 28 lutego 2023 roku i która może trwać do jednego miesiąca. Ponieważ przyszłość pandemii wciąż pozostaje nieznana, wszyscy podróżujący otrzymają możliwość elastycznych rezerwacji dzięki mobilnemu biletowi podróżnemu. Data podróży będzie mogła być zmieniana w każdym momencie przed jej rozpoczęciem.

Do udziału w konkursie kwalifikują się osoby, które:

  • urodziły się między 1 lipca 2001 roku (włącznie) a 31 grudnia 2003 roku (włącznie),
  • w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów będą obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • podadzą w internetowym formularzu zgłoszeniowym prawidłowy numer dowodu tożsamości lub paszportu.

Obecna runda potrwa od wtorku 12 października 2021 roku (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego) do wtorku 26 października 2021 roku (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego).

Konkurs DiscoverEU cieszy się dużą popularnością. W latach 2018-2019 zgłosiło się 350 000 kandydatów na 70 000 dostępnych biletów - 66% laureatów podróżowało po raz pierwszy w życiu pociągiem poza granicami swojego kraju. Po rocznej przymusowej przerwie, inicjatywa powraca z rozmachem większym niż kiedykolwiek: do rozdania będzie
60 000 biletów podróżnych! Laureaci będą mieli szansę cieszyć się doświadczeniami, które opisują dotychczasowi młodzi podróżnicy:

“I had no idea that this journey could [give] me so much in so little... [Learning about] different cultures, seeing new places and meeting people from all over the world was simply extraordinary and it reminded me that despite the apparent differences, we all share one fundamental value: humanity.

I will never forget this experience... and I hope that in the future, many generations will have the opportunity to do [the same]. I learned to have no borders and I felt European, more European than Italian, to tell the truth, and I did not think it would be possible.”​
Fabio z Włoch – podróżował do Chorwacji, Niemiec i Hiszpanii

Uczestnicy są zaproszeni do zostania Ambasadorami DiscoverEU. Mają także możliwość kontaktowania się z innymi podróżującymi osobami dzięki oficjalnej grupie DiscoverEU na Facebooku, gdzie mogą wymieniać się doświadczeniami.

Wszyscy uczestnicy są zaproszeni do udziału w Spotkaniach DiscoverEU, podczas których poruszane są tematy takie jak: Cyfrowa Europa (temat przewodni DiscoverEU w 2020 roku), możliwości jakie daje wolontariat europejski, rozwój zielonego i zrównoważonego podróżowania.

Więcej o konkursie DiscoverEU na Europejskim Portalu Młodzieżowym.