Musi powstać system efektywnego wydawania unijnych funduszy

Studenci powinni  wybierać takie uczelnie, które są w stanie zapewnić odpowiednią jakość kształcenia, a także rozwój „miękkich kompetencji”. Takimi spostrzeżeniami podzieliła się minister nauki Lena Kolarska-Bobińska z przedstawicielami Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz organizacji studenckich podczas spotkania, które odbyło się 17 stycznia.

Minister nauki poinformowała, że obecnie trwa ewaluacja efektów programu kierunków zamawianych. W marcu ruszą natomiast prace nad nową edycją programu, który obejmie kształcenie konkretnych kompetencji poszukiwanych przez pracodawców.

Uczestnicy spotkania dyskutowali także o ulepszeniu  systemu praktyk i staży studenckich. Minister Kolarska-Bobińska zapewniła, że podejmie rozmowy z reprezentantami organizacji pracodawców na temat budowania nowoczesnej oferty praktyk.

Minister nauki zauważyła również, że należy zadbać o transparentny system informacji o kondycji uczelni, ponieważ przyszli studenci powinni wybierać takie uczelnie, które są w stanie zapewnić im odpowiednią jakość kształcenia:
[blockquote source=”minister Kolarska-Bobińska”]Decyzję ułatwi im strona internetowa, która powstanie do końca tego roku. Znajdą się na niej niezbędne informacje o szkołach publicznych i niepublicznych.[/blockquote]

 

Ponadto w trakcie spotkania został  przedstawiony pomysł wprowadzenia doktoratów przemysłowych. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli zamawiać prace doktorskie, których wyniki będą mogli wykorzystać w przyszłości do rozwiązywania problemów swoich firm.

W spotkaniu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wzięło udział kilkudziesięciu reprezentantów organizacji studenckich. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele: Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP), Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), Zrzeszenie Studentów Polskich (ZSP), Studenckiego Forum Business Centre Club (SFBCC), Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland, Forum Młodych Lewiatan, ELSA (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa), Erasmus Student Network (ESN), BEST (Board of European Students of Technology) oraz AIESEC.

 

Materiały dla mediów:

Zobacz inne Aktualności

Edukacja Szkolna

Seminarium Tool for School – Pokolenia Y, Z, pokol[...]

Rola współczesnego nauczyciela nie ogranicza się do nauczania przedmiotu. Pełni on często rolę psychologa, animatora, do[...]
Erasmus+

Już dzisiaj startuje 3. edycja Erasmus Days!

Dzisiaj zaczynamy 3. edycję Erasmus Days! Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy odbywają się wydarzenia, które przybliżą Ci[...]
Erasmus+

Zapraszamy na debatę „Branżowa szkoła przyszłości – wyzw[...]

Kongres 590 to forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. D[...]