Mobilne Centrum Edukacyjne

W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych uprzejmie informujemy, że wszystkie wyjazdy Mobilnego Centrum Edukacyjnego, które zostały zaplanowane do dnia 30 kwietnia 2020r. zostają odwołane.

Ze względu na to, iż obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli, na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Harmonogram wszystkich zaplanowanych wyjazdów, które z wiadomych względów nie doszły do skutku będziemy na bieżąco weryfikować.

Mobilne Centrum Edukacyjne (MCE) jest przeznaczone dla osób, które interesują się edukacyjnymi programami europejskimi i najnowszymi technologiami. W trakcie zajęć, prowadzonych w nowoczesnej przestrzeni szkoleniowej  między innymi przez ekspertów programu Erasmus+ oraz  eTwinning, można zanurzyć się w świeci wirtualnej nauki, odkryć tajniki robotyki lub nauczyć się podstaw programowania. W Mobilnym Centrum Edukacyjnym można dowiedzieć się także, jak skorzystać z bogatej oferty programu Erasmus+ i poznać ciekawe projekty.

Głównym założeniem MCE jest promocja programów edukacyjnych realizowanych w ramach FRSE. Podczas sesji informacyjnych poświęconych takim programom, jak eTwinning czy Erasmus+ uczestnicy poznają szczegóły tych programów oraz korzyści płynące z uczestnictwa w projektach edukacyjnych. Na spotkania, w roli specjalistów, zapraszani są doświadczeni nauczyciele prezentujący swoje projekty jako przykłady dobrej praktyki. W trakcie trwających 30-60 minut sesji inspirują, dzielą się swoim doświadczeniem i zachęcają do realizacji własnych projektów. Szkolenia realizowane są w grupach maksymalnie 30-osobowych.

Istotnym elementem Mobilnego Centrum Edukacyjnego są zajęcia z wykorzystania nowoczesnych technologii, podczas których prezentujemy nowinki technologiczne wkraczające do szkół. W trucku znajdują się m.in. tablety, interaktywna tablica oraz podłoga, kostki iMO-LEARN, okulary wirtualnej rzeczywistości oraz roboty do nauki programowania. Demonstrujemy, jak połączyć technologię z klasycznym podręcznikiem i wzbogacić swój warsztat pracy. W MCE stawiamy na metodykę, zaczynając od najprostszych przykładów oraz ćwiczeń.

Zmienia życia. Otwiera umysł

Mobilne Centrum Edukacyjne to nie tylko miejsce, gdzie można poznać podstawy najnowocześniejszych technologii, lecz również inspirująca przestrzeń tworzona przez jego pracowników. Zespół Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wraz z gronem zewnętrznych ekspertów pracuje na co dzień nad rozwojem oferty, tak by wzbogacić ją dla Państwa o najbardziej innowacyjne i najciekawsze rozwiązania. Misją Mobilnego Centrum Edukacyjnego jest szerzenie myśli technologicznej wśród nauczycieli we wszystkich zakątkach Polski i Europy.

 

 

Mobilne Centrum Edukacyjne

Zespół Mobilnego Centrum Edukacyjnego na targach The BETT Show

Pomysły na wyposażenie trucka biorą się nie tylko z Polski, ale i z całego świata. – Trzeba cały czas śledzić rynek, bo przecież urządzenia szybko się starzeją.
Dlatego zespół Mobilnego Centrum Edukacyjnego w dniach 23-25.01.2020 r. odwiedził Targi Technologii Edukacyjnej w Londynie, gdzie można zdobyć szeroką wiedzę o wykorzystaniu nowych technologii w nauczaniu. Są tam wystawcy z Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji. Targi są bezpłatne i udział w nich polecamy każdemu nauczycielowi. Można obejrzeć roboty, gogle VR, tablety, nowe rozwiązania od Google’a, Microsoftu. Już samo podglądanie tych nowinek bardzo rozwija myślenie o edukacji.

W wyborze sprzętu pomagają trenerzy MCE, którzy pracują z nim na co dzień w czasie zajęć i warsztatów. Podpowiadają, co jest ciekawe i co sprawdzi się w przypadku mobilnej ciężarówki. Ważne też, by wyposażenie trucka trafiało do uczniów w różnym wieku. Nie tylko tych najmłodszych ze szkół podstawowych, ale również ponadpodstawowych. Stąd na pokładzie ciężarówki zarówno proste roboty, jak Beeboty, jak i te bardzo zaawansowane w obsłudze, jak Fable.

Targi The BETT Show w Londynie To jedne z największych na świecie targów edukacyjno-technologicznych skupiających wiodące firmy z branży technologii edukacyjnej, start-upy edukacyjne i kilkadziesiąt tysięcy uczestników z różnych krajów.

Odbywają się raz w roku w Londynie od ponad 30 lat w Wielkiej Brytanii.

MCE na Ogólnopolskim Dniu Informacyjnym FRSE

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, który miał miejsce dnia 08.01.2020 r. uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z technologią  jaka na co dzień jest  dostępna w Mobilnym Centrum Edukacyjnym.

Każdy z beneficjentów, który brał udział w sesjach tematycznych mógł zanurzyć się w świecie wirtualnej rzeczywistości, poznać tajniki programowania czy porozmawiać z ekspertami o sposobach i technikach nauczania z wykorzystaniem innowacyjnych technologii.

Największym zainteresowaniem cieszył się nasz robot Fable, który witał się z gośćmi i reagował na ich emocje. Równie dużo emocji wzbudzały ozoboty czy multimedialne ekrany dotykowe. Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane również nowe nabytki technologiczne MCE, takie jak długopisy 3D czy roboty Bee Bot dla najmłodszych.

Drugi sezon edukacyjnej trasy Mobilnego Centrum Edukacyjnego zakończony.

Zabór był ostatnim miejscem, które w tym roku odwiedziło Mobilne Centrum Edukacyjne (MCE). Nadszedł więc czas na podsumowanie tegorocznej trasy.

W tym roku MCE,  w okresie marzec – czerwiec oraz wrzesień- listopad MCE przejechało prawie 27 000 km, odwiedzając przy tym 49 miejscowości. W organizowanych wydarzeniach wzięło udział ponad 5000 osób w tym prawie 800 nauczycieli. 16 spośród 49 wyjazdów dedykowanych było nauczycielom. Były to warsztaty na temat programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Sytemu Edukacji.  Aż 9 wyjazdów dotyczyło oferty w ramach programu eTwinnning.

Kolejne wyjazdy planowane są od marca 2020 roku. Przed nowym sezonem FRSE będzie pracować nad wzbogaceniem oferty  dla naszych odwiedzających.

Do zobaczenia na trasie już niebawem.

Mobilne Centrum Edukacyjne w drodze.

Mobilne Centrum Edukacyjne obecnie jest w drodze do laureatów nagrody European Language Label 2019.

Już odwiedziliśmy:

  • 23.10.2019 r. w Starym Sączu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego,
  • 24.10.2019 r. w Tarnobrzegu w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika,

Szkolenia zorganizowane przez Zespół European Language Label odbędą się jeszcze w:

  • 29.10.2019 r. w Wieluniu w Zespole Szkół Nr 1,
  • 15.11.2019 r. w Warszawie w Muzeum Warszawy,
  • 26.11.2019 r. w Lasocicach w Fundacji Centrum Aktywności Twórczej,
  • 27.11.2019 r. w Zaborze w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

Warsztaty w MCE są obok Certyfikatu i statuetki ELL nagrodą dla instytucji, które wdrażają innowacyjne techniki kształcenia i promują osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne w obszarze języków obcych.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi projektami.

Więcej informacji: www.ell.org.pl

 

Zobacz gdzie byliśmy

Kontakt

Magdalena Lewandowska

email: mlewandowska@frse.org.pl

tel: 224631173

Zbigniew Dybowski

email: zdybowski@frse.org.pl

tel: 22 46 31 537