Mobilni Korespondenci Erasmus +

W ramach projektu „Mobilni Korespondenci” Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nawiązała współpracę z 17 dziennikarzami w całej Polsce . Przygotowane przez nich reportaże, wywiady, relacje z regionalnych konferencji tematycznych FRSE i innych wydarzeń publikowane są na łamach kwartalnika „Europa dla Aktywnych” i w fundacyjnych serwisach internetowych.

Dlatego też mobilni korespondenci regularnie odwiedzają beneficjentów programu Erasmus+, animatorów działań edukacyjnych i uczestników wymian międzynarodowych. Spotykają się z wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności, zarówno z tymi, którzy wyjechali na wolontariat za granicę, jak i wolontariuszami z innych krajów goszczącymi w Polsce.

Jest to dla nich wyjątkowa możliwość do zaprezentowania przykładów dobrych praktyk szerszej publiczności i zainspirowania innych do realizacji projektów edukacyjnych.

 

Prowadzisz projekt finansowany przez program Erasmus+? Zaproś naszego korespondenta!
Pisz: mobilni@frse.org.pl

Dolnośląskie
Alina Gierak
Dziennikarka z czterdziestoletnim doświadczeniem. Pisała do wrocławskich gazet „Słowo Polskie” oraz „Gazeta Wrocławska”. Szefowała oddziałom „Gazety Wrocławskiej” w Wałbrzychu oraz w Jeleniej Górze. Autorka wielu reportaży m.in. cyklu tekstów o biedaszybach w Wałbrzychu, wielkiej powodzi z 1997 roku, kultowym schronisku „Samotnia” w Karkonoszach, porcelanie z Bolesławca, która robi furorę wśród amerykańskich żołnierzy i wielu innych. Przeprowadzała wywiady między innymi z Jackiem Kuroniem, prof. Władysławem Bartoszewskim, Tadeuszem Mazowieckim i Donaldem Tuskiem (gdy jeszcze nie był premierem).
Lubelskie
Kornelia Kurach
Absolwentka filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wcześniej związana z magazynem „Proscenium Lubelska Gazeta Teatralna”. Pasjonatka podróży, teatru, tańca i literatury rosyjskiej.
Lubelskie
Anna Kurzępa
Dziennikarz Telewizji Polskiej Oddział w Lublinie (wydawca, reporter i prezenter „Panoramy Lubelskiej” oraz innych programów informacyjnych i publicystycznych emitowanych w TVP Lublin, TVP Regionalnej, TVP INFO, programie 1 i 2 TVP oraz TVP Polonia). Posiada bezterminową kartę ekranową TVP. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień: I nagrody w kategorii news 13 Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP S.A, dwukrotna laureatka konkursów dla dziennikarzy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, zdobywczyni nagrody Głównego Inspektora Pracy za propagowanie profilaktyki bezpieczeństwa pracy, zdobywczyni II nagrody w kategorii programów telewizyjnych konkursu Dziennikarz Medyczny Roku Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia za 2018 rok.
Łódzkie
Maciej Kałach
Na co dzień zajmuje się dostarczaniem wiadomości o szkołach i uczelniach czytelnikom „Dziennika Łódzkiego”, największej gazety województwa. Nagrodzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w konkursie EDUinspiracje Media 2018 – za wywiad opublikowanych na łamach „Dziennika Łódzkiego” z łodzianinem, dla którego studencki wyjazd na Erasmusa stał się początkiem międzynarodowej kariery badacza mózgu. Ma też doświadczenie w pisaniu tekstów reklamowych.
Małopolskie
Justyna Grochal
Dziennikarka z zawodu i pasji. Współpracowała z Radiem Kraków i festiwalem filmowym Off Camera. Przez lata związana z redakcją muzyczną portalu Interia, w którym publikowała wywiady z wieloma światowej sławy artystami, takimi jak Herbie Hancock, The Cranberries czy Tom Odell. Obecnie współpracuje z kwartalnikiem „Gazeta Magnetofonowa”.Małopolskie Justyna Grochal
Mazowieckie
Rafał Pikuła
Dziennikarz i publicysta. Absolwent dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów Digital Media na Uniwersytecie SWPS. Publikował m.in. w tygodniku „Polityka”, miesięczniku „Forbes” i dzienniku „Gazeta Wyborcza”. Obecnie związany z portalem Onet.pl i tygodnikiem „Przegląd”. Pasjonat pięknej literatury, dobrego kina i mądrej sztuki.
Mazowieckie
Michał Radkowski
W mediach pracuje od 14 lat. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” oraz jej stołecznym wydaniem. Pisze reportaże społeczne i miejskie. Pracował też w telewizji TTV, portalu Gazeta.pl oraz serwisie internetowym MetroWarszawa.pl jako wydawca i dziennikarz. Przez wiele lat był prezenterem, wydawcą, dziennikarzem i reporterem radiowym (Radio Kolor, Radio Eska, Radio Warszawa).
Mazowieckie
Martyna Śmigiel
Dziennikarka od kilku lat związana z „Gazetą Wyborczą”, pisze o Warszawie i sprawach społecznych. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz – dzięki programowi Erasmus – na University College London. Laureatka konkursu na reportaż „Dzień w Zjednoczonej Europie” organizowanego przez Komisję Europejską i Instytut Reportażu.
Opolskie
Agnieszka Nowak
Absolwentka marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i filologii germańskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Stypendystka Programu Erasmus+ i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Autorka publikacji naukowych i popularno-naukowych dotyczących turystyki, zarządzania i marketingu. Współpracuje z TTG Dziennik Turystyczny i TTG Wiadomości Gospodarcze. Członek Stowarzyszenia Polskich Mediów oraz Stowarzyszenia Ekspertów Turystyki.
Podkarpackie
Grzegorz Michalski
Absolwent Dziennikarstwa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Współpracował z serwisem dlastudenta.pl. Był redaktorem naczelnym największego w Krakowie magazynu dla studentów „Manko”. Zaangażował się w działania ogólnopolskich kampanii: „Polska bez dymu”, „Lokal bez papierosa”. Uczestnik kilku edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz festiwalu OFF Camera. Od czterech lat z powodzeniem tworzy lokalny tygodnik „Fakty Jasielskie”, współpracuje z portalem nowiny24.pl.
Podlaskie
Eleni Kryńska
Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W ramach programu Erasmus+ przebywała na wymianie studenckiej na Słowacji. Zwyciężczyni międzynarodowego konkursu Youth4Regions Media Programme Competition 2017 za artykuł o funduszach unijnych. Obecnie współpracuje z „Kurierem Podlaskim – Głosem Siemiatycz”.
Pomorskie
Justyna Michalkiewicz-Waloszek
Dziennikarka i producentka filmowa. Absolwentka socjologii, kulturoznawstwa i dziennikarstwa. W ramach programu Erasmus+ przebywała na wymianie studenckiej w Rydze. Wyreżyserowała cykl filmików dokumentalnych „W bliskim kadrze” przedstawiający ośmiu bohaterów z intrygującymi pasjami. W pomorskim stowarzyszeniu „Nasza Droga Do Kina” działa na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej.

Śląskie
Jakub Mirowski
Od siedmiu lat redaktor GRYOnline.pl, największego serwisu o grach wideo w Polsce. Pisaniem recenzji, artykułów, opowiadań zajmuje się od szóstej klasy szkoły podstawowej. Często podróżuje autostopem na wschód – jednym z jego najważniejszych doświadczeń jest miesiąc spędzony w Azji Centralnej i przebycie całego Traktu Pamirskiego. W wolnych chwilach uczy się tureckiego i eksperymentuje z pisaniem scenariuszy do filmów studenckich.
Świętokrzyskie
Agnieszka Kozłowska-Piasta
Autorka tekstów m.in. do: dziennika „Gazeta Wyborcza”, portalu „Wici.Info”, miesięcznika „Projektor”, www.e-teatr.pl (Nowa Siła Krytyczna), „Made in Świętokrzyskie”. Przeprowadziła wywiady z reżyserką Agnieszką Holland, jazzmanem Włodkiem Pawlikiem oraz wybitnymi fotografami: Pawłem Pierścińskim i Januszem Buczkowskim. Rozmawiała też z frontmanem zespołu Raz, Dwa Trzy Adamem Nowakiem i ekipą Kabaretu Moralnego Niepokoju.
Warmińsko-Mazurskie
Maciej Zasada
Politolog i dziennikarz. Uczestnik programu Erasmus+, w ramach którego studiował nauki o polityce, na Universita' degli Studi di Bari (Włochy) oraz odbył staż jako asystent w placówce telewizyjnej VIDEOUNO, Matera (Włochy). Stypendysta Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego w Bundestagu w Berlinie (Internationales Parlaments Stipendium IPS) praz stypendysta European Journalism-Fellowships at the International Center for Journalism of the Freie Universitaet Berlin. Dwukrotny stypendysta polsko-niemieckiego programu International Journalists' Programmes, podczas którego w 2011 roku odbył staż w dzienniku „Die Welt”, a w 2016 roku w „Der Tagesspiegel”. Zwycięzca Europejskiego Konkursu dla Młodych Dziennikarzy „European Young Journalist Award 2009”.
Wielkopolskie
Jacek Łosak
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży monitoringu i analiz medialnych. Na stałe współpracuje z magazynem „Sport&Bussines 360” i portalem MMARocks.pl, prowadzi również własny serwis poświęcony zagadnieniom łączącym świata sportu i biznesu, a w wolnych chwilach pisze opowiadania. Przeprowadził wywiady z takimi postaciami jak: Paweł Nastula, Marek Kamiński, Mateusz Borek, Andrzej Janisz czy Mamed Khalidov.
Zachodniopomorskie
Michał Kaczmarek
Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, kierunek Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Dziennikarz Radia Plus Szczecin i portalu wszczecinie.pl. Współpracuje także z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przy organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych. Pasjonat letnich festiwali muzycznych i koncertów.