Ważne, ciekawe, interesujące – co się u nas dzieje

treść strony

Budowanie narracji w edukowaniu przez sztukę

Zapraszamy na webinarium z serii SZTUKA EDUKACJI, na którym przybliżamy uczestnikom rolę sztuki jako pełnoprawnej dziedziny w nowoczesnej edukacji, prowadzącej do poznawania świata i rzeczywistego rozwoju.

  • fot. Fotolia

Dzięki edukacji przez sztukę w metodach projektowych można łączyć szkolne przedmioty za pomocą twórczych aktywności, które inspirowane są multidyscyplinarnymi wytworami sztuki, aby ukazać wiedzę i świat w holistycznym ujęciu. Nie chodzi oczywiście o spłycanie tematów, lecz o ukazanie ich z wielu stron, bo świat nie dzieli się na przedmioty, tylko stanowi nierozerwalną i współzależną całość. 

Dzięki dziełom sztuki można rozpocząć temat lekcji, następnie zaś rozwinąć go za pomocą uaktywnienia twórczego procesu, włączając metodę storytellingu. Taka kreatywna edukacja sprawdza się nie tylko na lekcji plastyki czy języka polskiego, lecz także historii, fizyki, a nawet matematyki, bo w doświadczeniu twórczym uczymy się najlepiej.

Ekspertka: Małgorzata Minchberg – artystka wizualna, doktor pedagogiki, specjalistka ds. edukacji artystycznej, animatorka kultury, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej, zdobywczyni tytułu Inspiratora Kultury na Mazowszu 2021. Autorka i współautorka licznych projektów artystyczno-edukacyjnych zrealizowanych przy współpracy z różnymi instytucjami (m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowym, Galerią Narodową Zachęta, Centrum Nauki Kopernik). Nauczycielka sztuki i wykładowczyni akademicka. Autorka publikacji z zakresu pedagogiki twórczości (nagroda EFC za artykuł pt. „Współpraca międzyprzedmiotowa. Artysta w szkole” w 2019 r.). Edukuje dla sztuki i przez sztukę.

Nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube – eTwinning Polska.

TERMIN: 8.06.2022, godz. 18:30
CZAS TRWANIA: 60 minut
MIEJSCE: ClickMeeting

Aby wziąć udział, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.