Ważne, ciekawe, interesujące – co się u nas dzieje

treść strony

Spiritus movens Podlasia – EDUinspirator 2021

Jolanta Wołągiewicz – współzałożycielka i wieloletnia prezes Akademii Plus 50 oraz ekspertka ds. edukacji osób starszych i projektów w Stowarzyszeniu Szukamy Polski, zdobywczyni tytułu EDUinspirator 2021.

 • Jolanta Wołągiewicz – zdobywczyni tytułu EDUinspirator 2021

  fot. Szymon Łaszewski

 • W projekcie „PROO3” seniorzy uczą się korzystania z nowoczesnych urządzeń audio-wideo w pracy redaktorskiej

  fot. Szymon Łaszewski

 • Jolanta Wołągiewicz to także współzałożycielka i wieloletnia prezes Akademii Plus 50 oraz ekspertka ds. edukacji osób starszych i projektów w Stowarzyszeniu Szukamy Polski

  fot. Szymon Łaszewski

 • EDUinspiratorem może zostać osoba, która prowadząc działalność edukacyjną, rozwinęła się i pozytywnie wpłynęła na środowisko lokalne

  fot. Szymon Łaszewski

 • Jedno ze sztandarowych działań Stowarzyszenia Szukamy Polski to obywatelska edukacja seniorów i prowadzenie portalu internetowego podlaskisenior.pl

  fot. Szymon Łaszewski

Do Erasmusa, a wcześniej Grundtviga, trafiła zupełnie przypadkiem. Gdy pracowała jako nauczycielka języka angielskiego w jednym z gimnazjów oraz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku, dostała od promotora Grundtviga zaproszenie na seminarium kontaktowe w Bułgarii. Tam, w międzynarodowej grupie, uczyła się pisać swój pierwszy projekt. Mimo że nie od razu udało się go zrealizować, był to początek wielkich zmian. W 2006 r. zdecydowała się przejść na wcześniejszą emeryturę, aby móc rozwijać się w innych kierunkach niż edukacja młodzieży. Postawiła na seniorów i wraz z koleżanką dwa lata później założyła Akademię Plus 50. Tam powstał jej pierwszy i najważniejszy międzynarodowy projekt – „Open (h)art” oraz trzy kolejne.

Tym sposobem do Białegostoku zaczęły przyjeżdżać osoby z zagranicy, a seniorki z Podlasia odwiedzały swoich projektowych partnerów. – Dla niektórych były to pierwsze dalekie podróże – podkreśla Jolanta Wołągiewicz.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a wiedzę i doświadczenie zdobywa się przez działanie – Jolanta Wołągiewicz zaczęła zachęcać do międzynarodowej współpracy także innych. Jako promotorka Grundtviga przekonała do projektów partnerskich Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku, Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych i Fundację SocLab. Jak sama mówi: – Jeśli choć raz weźmiesz udział w projekcie, zakochasz się w nim i będziesz chciał dzielić się tym zauroczeniem. Kiedy powstał Erasmus+, kolejnym wyzwaniem Jolanty Wołągiewicz (m.in. już jako ambasadorki EPALE) stało się uświadamianie, że program ten obejmuje wszystkie obszary edukacji. Jego nazwa wcześniej kojarzyła się wyłącznie ze szkolnictwem wyższym i wyjazdami studentów.

Po ośmiu latach cennych doświadczeń w Akademii EDUinspiratorka rozpoczęła współpracę ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski (SSP), w którym jest dziś ekspertem ds. edukacji dorosłych i projektów międzynarodowych. Jedno ze sztandarowych działań organizacji to obywatelska edukacja seniorów i prowadzenie portalu internetowego podlaskisenior.pl. Stronę (pisanie artykułów, robienie i wyszukiwanie zdjęć, publikowanie treści, administrowanie) od początku do końca tworzą seniorzy, doskonaląc swój warsztat pod okiem zespołu SSP, w skład którego wchodzą też profesjonalni dziennikarze, Bożena Bednarek i Jan Oniszczuk. Obecnie redakcja liczy około czterdziestu dziennikarzy obywatelskich w całym województwie podlaskim. – Praca w SSP to też kolejne projekty w ramach programu Erasmus+, w których dzielimy się z partnerami wypracowaną przez nas metodą edukacji poprzez dziennikarstwo obywatelskie i nowe technologie – mówi Jolanta Wołągiewicz.

Dzięki temu przedsięwzięciu strona podlaskisenior.pl stała się bardziej dostępna dla osób niedowidzących i niedosłyszących, jest możliwość jej odbioru na tabletach i smartfonach, powstało także tłumaczenie na język angielski i esperanto. W tym samym roku została również doceniona praca członków Stowarzyszenia. I to podwójnie. Jolanta Wołągiewicz otrzymała tytuł EDUinspiratora, a projekt „Silver Civic Education” wygrał konkurs EDUinspiracje w kategorii Aktywne uczestnictwo. W ramach tego działania (2017-2019) powstał „Otwarty Przewodnik dla Edukatorów”, w którym znalazły się istotne informacje, zalecenia, opinie, obserwacje, w jaki sposób angażować seniorów do korzystania z nowych technologii, internetu i mediów społecznościowych. Kontynuacją tej idei jest „COM-IN” („Communication Inclusion”), jeden z obecnie realizowanych przez SSP projektów w ramach Erasmusa+. Jolanta Wołągiewicz nieustannie inspiruje nowymi inicjatywami, stawiając przed sobą kolejne wyzwania edukacyjne, a nagroda EDUinspiratora 2021 to uhonorowanie jej wieloletniego ogromnego zaangażowania w życie społeczności Białegostoku.

EDUINSPIRATOR to konkurs dla osób, które angażują się w realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych w ramach programów zarządzanych przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. EDUinspiratorem może zostać osoba, która prowadząc działalność edukacyjną, rozwinęła się i pozytywnie wpłynęła na środowisko lokalne. Więcej na stronie: www.eduinspiracje.org.pl.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 1/2022: