Ważne, ciekawe, interesujące – co się u nas dzieje

treść strony

Zielone ABC – projektowy poradnik EPALE

Nie wiecie, jak zorganizować ekowydarzenie dla dorosłych albo jak uwzględnić w projekcie działania przyjazne środowisku? A może chcecie sprawić, by wasza organizacja stała się bardziej ekologiczna? Z pomocą przychodzi nowa strona tematyczna EPALE.

 

  • fot. Pixabay

Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby w jednym miejscu znaleźć praktyczne wskazówki od edukatorów, przykłady dobrych praktyk oraz artykuły opisujące trendy w edukacji ekologicznej, na polskiej wersji platformy EPALE ruszyła kolejna strona – miejsce, w którym zebrano wszystkie dotychczas opublikowane przez użytkowników artykuły i materiały na temat zielonej edukacji dorosłych.

Wstęp do ekoprzedsięwzięcia
Zacznijcie od wejścia na stronę (adres na końcu artykułu) i zapoznania się ze sprawdzonymi poradami dotyczącymi prowadzenia ekoprzedsięwzięć, polecanymi narzędziami, a także najważniejszymi radami – trzema krokami do zmiany:

  • 1. Poszerzcie wiedzę na tematy związane z ochroną środowiska i z organizowaniem działań z zakresu edukacji ekologicznej. To pozwoli Wam określić obszary, którymi moglibyście się zająć na co dzień w organizacji albo w ramach projektu.
  • 2. Zaplanujcie praktyczne i proste działania. Jak doradza Joanna Tabaka, jedna z autorek serii tekstów na EPALE, edukatorka zajmująca się tematami z zakresu ekologii: „Najprostsze działanie, jakie możemy zaproponować, to stworzenie przestrzeni do rozmowy, a przede wszystkim przestrzeni do dzielenia się indywidualnymi praktykami”.
  • 3. Myślcie w sposób całościowy. Pamiętajcie, że istotna jest nie tylko tematyka, ale również ekologiczny charakter działań. Dlatego organizując je, ograniczcie np. liczbę ulotek, wykorzystujcie materiały wielokrotnego użytku, zrezygnujcie z plastikowych naczyń podczas przerwy kawowej.

Siła dobrych praktyk
Przyjrzyjcie się temu, jak wygląda ekoedukacja dorosłych w Polsce i za granicą. Zebrane na stronie artykuły i publikacje prezentują doświadczenia, wskazówki i refleksje edukatorów oraz badaczy zajmujących się problematyką edukacji na rzecz środowiska.

Teksty opisują zarówno bardziej tradycyjne inicjatywy, jak na przykład te prowadzone przez Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Roślin PAN, jak i mniej oczywiste podejścia do działań proekologicznych, np. stosowane w bibliotekach, muzeach czy na uniwersytetach otwartych i ludowych. Po wybraniu innej wersji językowej platformy można też dowiedzieć się, co dzieje się w dziedzinie ekoedukacji w innych krajach.

Wyzwania i trendy – dla zaawansowanych
Edukacja ekologiczna ma dziś przed sobą wiele wyzwań, jak choćby zwalczanie fake newsów i przesądów dotyczących środowiska naturalnego oraz radzenie sobie z klimatycznym sceptycyzmem. Do istotnych zadań edukatorów należy nie tylko kształtowanie kompetencji i kwalifikacji, ale także odwoływanie się do wartości takich jak odpowiedzialność za środowisko. Jeżeli jesteście już trochę bardziej zaawansowani w tematyce eko, koniecznie zapoznajcie się z dostępnymi na stronie tekstami problemowymi, które przedstawiają kierunki rozwoju współczesnego myślenia o edukacji ekologicznej, np. w odwołaniu do koncepcji zrównoważonego rozwoju.
Publikacje, nagrania z webinarów, podcasty itp., dostępne na platformie EPALE, opisują jednak nie tylko zagrożenia. Ich autorzy mówią również o przemyślanej geopolityce, rozwoju oddolnych ruchów na rzecz ochrony środowiska, działaniach o charakterze międzydyscyplinarnym i międzypokoleniowym. Interesujące są wątki związane z rolą instytucji kultury w działaniach na rzecz środowiska.

Dzielcie się doświadczeniami
Baza wiedzy o edukacji ekologicznej osób dorosłych będzie na bieżąco aktualizowana. Jeśli Wasza organizacja chce zaprezentować swój ekoprojekt albo sprawdzone rozwiązania w tym zakresie, dzielcie się doświadczeniami na EPALE. Każdy artykuł i materiał dotyczący tej tematyki zostanie uwzględniony na stronie. A jeśli interesuje Was konkretne zagadnienie z obszaru edukacji ekologicznej, którego zabrakło w tekstach – możecie się skontaktować z Krajowym Biurem EPALE, które postara się rozwinąć dany temat.

Nowa strona EPALE poświęcona edukacji ekologicznej: epale.ec.europa.eu/pl/blog/edukacja-ekologiczna-osob-doroslych
Strona o ekologii to zaledwie jedna z kilkunastu, które działają w polskiej wersji platformy EPALE. Poznajcie je wszystkie: epale.ec.europa.eu/pl/blog/strony-tematyczne-epale.
Kontakt do Krajowego Biura EPALE: epale@frse.org.pl.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 1/2022: