Ważne, ciekawe, interesujące – co się u nas dzieje

treść strony

Otwarcie EuroSkills Gdańsk 2023 za nami!

5 września oficjalnie rozpoczęło się największe wydarzenie w historii edukacji branżowej w Polsce. Zobacz, jak wyglądała ceremonia otwarcia!

 • W ceremonii otwarcia zaprezentowały się wszystkie drużyny narodowe

  fot. Mikołaj Górecki/FRSE

 • Wydarzenie odbywało się na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk

  fot. Mikołaj Górecki/FRSE

 • Na zgromadzoną publiczność czekała moc atrakcji

  fot. Mikołaj Górecki/FRSE

 • Reprezentacja Polski gotowa do zdobywania medali!

  fot. Jakub Gruca/FRSE

 • Reprezentacja Hiszpanii

  fot. Mikołaj Górecki/FRSE

 • Reprezentacja Kazachstanu

  fot. Jakub Gruca/FRSE

 • Reprezentacja Szwajcarii

  fot. Mikołaj Górecki/FRSE

 • Reprezentacja Grecji

  fot. Paulina Latek-Przybylska/FRSE

 • Holendrzy kibicujący swoim rodakom

  fot. Kamil Domański/FRSE

 • W paradzie po raz pierwszy uczestniczyła też ekipa wolontariuszy

  fot. Jakub Gruca/FRSE

 • Ceremonia miała też bogatą część artystyczną

  fot. Jacek Sadowski/FRSE

 • Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiadał DJ Gromee

  fot. Jakub Gruca/FRSE

 • Tetiana Galitsyna zaprezentowała niezwykłe animacje piaskowe

  fot. Jakub Gruca/FRSE

Ceremonia otwarcia na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk rozpoczęła się paradą narodowych drużyn z 32 krajów.

Po raz pierwszy w historii zawodów na scenie pojawiła się też drużyna wolontariuszy wspierających całe przedsięwzięcie. Głos zabrali również m.in. przedstawiciele FRSE (dyrektor generalny dr hab. Paweł Poszytek, zastępca dyrektora generalnego Dawid Solak i Marek Zając – Skills Poland) oraz Teija Ripattila, prezes zarządu WorldSkills Europe.

– Chcę, abyście pamiętali, że stojąc tu dzisiaj, nie tylko rywalizujecie; prezentujecie swoje umiejętności, determinację i potencjał całemu kontynentowi. Wyzwania, które czekają na was w nadchodzących dniach, to nie tylko testy umiejętności; to okazje do przekraczania granic, rozwoju i nawiązywania relacji, które będą trwać przez całe życie. Życzę fantastycznych emocji, sukcesów i pięknych, niezapomnianych chwil – dodał.

– Życzę każdemu zawodnikowi wielkiego sukcesu w nadchodzących dniach i w wypełnieniu ważnej roli, jaką odgrywacie w dzieleniu się wzmacniającym przesłaniem EuroSkills Gdańsk 2023. Niezależnie od tego, czy zdobędziecie medal w konkursie, każdy z was jest już mistrzem. Odbyliście niesamowitą podróż zawodową i osiągnęliście już bardzo wiele w okresie poprzedzającym ten moment – powiedziała Teija Ripattila.

Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiadał DJ Gromee. Na stadionie swoje umiejętności zaprezentowali także m.in. Tetiana Galitsyna z unikatowymi animacjami piaskowymi oraz Tony Dream ze spektakularnym pokazem świetlnym.

Właściwa rywalizacja w 43 konkurencjach potrwa od 6 do 8 września. W EuroSkills zawodnicy mają za zadanie ukończyć projekt testowy lub serię zadań i projektów w ściśle określonych ramach czasowych i zgodnie z surowym kodeksem rywalizacji w ciągu trzech dni. Projekty wymagają złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których zawodnicy uczą się i opanowują podczas studiów i szkoleń w miejscu pracy.

Wydarzenie zakończy się ceremonią zamknięcia w Polsat Plus Arenie w sobotę 9 września, podczas której zostaną wręczone nagrody, w tym złote, srebrne i brązowe medale dla najwyżej punktowanych zawodników.

Najbardziej pożądanym wyróżnieniem na EuroSkills jest nagroda Jos de Goey Best in Europe, która jest przyznawana zawodnikowi (lub grupie zawodników), który osiągnął najwyższy ogólny wynik spośród setek zawodników we wszystkich konkurencjach.

Śledźcie naszą stronę, na której na bieżąco będziemy dzielić się informacjami z zawodów!

Zobacz program