Jak złożyć wniosek?
Czujesz, że ta akcja jest dla Ciebie? Poznaj zasady składania wniosków i terminy naborów. Bądź na bieżąco, a niczego nie przegapisz!
Mobilność osób młodych – wymiany młodzieży
Tutaj organizowane są spotkania edukacyjne dla co najmniej dwóch grup młodzieży (wysyłającej i przyjmującej), o dowolnej tematyce – wybranej przez młodzież (zgodnej z priorytetami Programu Erasmus+ i danej akcji), gdzie wzmacniane będą pozaformalne i nieformalne procesy uczenia się wśród młodych ludzi. W tego typu projektach edukacyjnych szczególny nacisk kładzie się na aktywne i świadome uczestnictwo młodzieży. Okres nauki obejmuje fazę przygotowań przed, jak również ocenę i działania następcze po wymianie. W działania edukacyjne muszą być zaangażowani pełnoletni liderzy lub trenerzy/facylitatorzy. Czas trwania projektów: od 3 do 24 miesięcy. Czas trwania wymiany: od 5 do 21 dni, nie licząc czasu podróży. Kto może uczestniczyć w projekcie wymian młodzieżowych? Młode osoby w wieku 13-30 lat z co najmniej dwóch państw, z których przynajmniej jedno jest krajem programu. Minimalna liczba uczestników projektu wynosi 16 osób, maksymalna 60 osób.
Mobilność osób pracujących z młodzieżą
W tej akcji organizacje mogą otrzymać wsparcie na realizację projektów obejmujących jedno lub więcej działań edukacyjnych na rzecz rozwoju zawodowego osób pracujących z młodzieżą (w czasie wolnym od nauki w ramach systemu formalnego) i ich organizacji. W tego typu projektach można uzyskać wsparcie na organizację szkoleń, wizyt studyjnych, seminariów, spotkań oraz staży. Czas trwania projektów: od 3 do 24 miesięcy. Czas trwania działań: od 2 dni (następujących po sobie) do 60 dni. Kto może uczestniczyć w projekcie mobilności osób pracujących z młodzieżą? Pracownicy młodzieżowi lub osoby działające na rzecz osób młodych (nie ma limitu wieku), czyli: instruktorzy, wychowawcy, pedagodzy, wolontariusze, liderzy nieformalnych grup i inicjatyw, opiekunowie świetlic itd. Projekt może być zrealizowany we współpracy minimum 2 instytucji z 2 różnych krajów, a udział może wziąć maksymalnie 50 osób.
Działania wspierające uczestnictwo młodzieży
To wszelkie działania poza formalnym kształceniem i szkoleniem, które zachęcają, wspierają i ułatwiają młodym ludziom uczestnictwo w życiu demokratycznym Europy na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim. Wspierane działania mogą przybrać formę (lub kombinację): warsztatów, debat, ról, symulacji, wykorzystania narzędzi cyfrowych (np. narzędzi demokracji cyfrowej), kampanii uświadamiających, szkoleń, spotkań i innych form interakcji online lub offline między młodymi ludźmi a decydentami, konsultacji, wydarzeń informacyjnych itp. Czas trwania projektów: od 3 do 24 miesięcy. Kto może uczestniczyć w projekcie? Projekt może być realizowany przez: jedną lub więcej nieformalnych grup młodych ludzi, jedną lub więcej organizacji lub ich połączenie. Na etapie składania wniosku należy określić nieformalną grupę (grupy) młodych ludzi i/lub organizacje uczestniczące. Grupa nieformalna musi składać się z co najmniej czterech młodych ludzi w wieku od 13 do 30 lat. Jeden z członków grupy, który ma co najmniej 18 lat, przejmuje rolę przedstawiciela i bierze odpowiedzialność w imieniu grupy.
Kwartalnik beneficjentów programów edukacyjnych
Poradnik dla młodych osób zainteresowanych wolontariatem.
Encyklopedia Komisji Europejskiej Youth Wiki, tom 1.
Publikacja zawiera opisy programów finansujących międzynarodowe wymiany młodzieży.
Przewodnik po projektach włączających osoby z niepełnosprawnościami.
Publikacja sieci Eurodesk Polska
na temat pracy w Europie.
Historie młodych ludzi, którzy zrealizowali ciekawe projekty w ramach programów Erasmus+ i EKS.
Publikacja prezentuje wybrane projekty Europejskiego Korpusu Solidarności.
Sensoryczny kurs dla młodych przewodników z elementami historii, kultury i języka polskiego jako obcego.
Koordynatorzy projektów EKS pokazują praktyczne aspekty współpracy w ramach programu.
Raport z badania działań realizowanych przez polskie organizacje w latach 2018–2020.