EuroStażyści – Sieć EuroApprentices Polska

treść strony

EuroStażyści

TRWA NABÓR CZŁONKÓW SIECI!

SZCZEGÓŁY ZNAJDUJĄ SIĘ W PONIŻSZEJ ZAKŁADCE NABÓR

Jedziesz na staż zagraniczny z programem Erasmus+ i chcesz podzielić się swoim entuzjazmem?
Jesteś już po stażu i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Sieć EuroStażystów czeka na Ciebie!

                                                           

Jesteśmy przekonani, że Program Erasmus to nie epizod, a styl życia i chcemy tę ideę rozwijać wspólnie ze stażystami Erasmusa! Krajową sieć EuroApprentices, czyli EuroStażystów, tworzą uczestnicy i absolwenci staży zagranicznych realizowanych w programie Erasmus+. W stażach i w sieci uczestniczą uczniowie i absolwenci techników oraz szkół branżowych.

Do uczestnictwa w EuroApprentices zapraszamy osoby, które chcą się dzielić swoimi doświadczeniami w Erasmusie i w kształceniu zawodowym. Udział w projektach europejskich to przygoda, a dzięki Sieci EuroApprentices może trwać dłużej niż sam staż!

To od Was zależy jakie działania promujące staże zagraniczne i kształcenie zawodowe wybierzecie. Staż w Niemczech przekonał Was, że mechatronika jest dobrą ścieżką kariery i opowiecie o tym 8-klasistom? Świetnie! Pokażecie swoim obserwującym, jak w klinice weterynaryjnej w Sevilli układacie zdrową dietę dla chomika? Też chcemy to zobaczyć!

Europejska sieć EuroApprentices

EuroApprentices Europe jest rozbudowaną siecią absolwentów zawodowego Erasmusa+ skupiająca w sumie 9 krajów. Uczestniczą w niej także stażyści z Austrii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Portugalii i Włoch. Kolegów z zagranicznych oddziałów sieci EuroApprentice możecie poznać online lub na żywo podczas dorocznych spotkań sieci! Najbliższe spotkanie planujemy na koniec września! Działania w polskiej sieci będą odbywały się w większości po polsku, ale podczas kontaktów z innymi stażystami z całej Europy będziemy posługiwać się językiem angielskim.

Działalność EuroStażystów

Członkowie krajowej sieci EuroApprentices będą zachęcani do podejmowania różnych działań przekazujących wiedzę o programie Erasmus+ swoim rówieśnikom i innym osobom w lokalnej społeczności.

Przykładowe działania:

  • Wykorzystanie internetu do prowadzenia relacji ze swojego udziału w Programie Erasmus+, w Sieci EuroStażystów, nauki zawodu, np. na Instagramie, Facebooku, YouTube lub w innych aplikacjach.
  • Aktywne uczestnictwo lub nawet organizacja różnego typu wydarzeń, jak spotkania informacyjne, dni szkoły, Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, współpraca z Regionalnymi Punktami Informacyjnymi Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, udział lub współpraca przy organizacji wydarzeń tematycznych, targów, szkoleń, konferencji realizowanych przez FRSE.
  • Współpraca medialna, np. udzielanie wypowiedzi dla mediów, współpraca z Regionalnym Punktem Informacyjnym lub dziennikarzami Programu Erasmus+, tzw. Mobilnymi korespondentami FRSE.

Jak zostać EuroStażystą?

W roku 2021 zwróciliśmy się do koordynatorów projektów staży zagranicznych Erasmus+ (najczęściej nauczycieli w technikach lub szkołach branżowych, którzy są liderami projektów) o rekomendacje. Koordynator może nominować do 3 uczestników staży, którzy angażują się w projekt i w ich ocenie dobrze reprezentują idee Programu Erasmus i mają entuzjazm wobec uczonego zawodu.

Koordynatorzy mogą rekomendować do udziału w sieci osoby, które jednocześnie spełniają trzy poniższe kryteria i zaakceptują regulamin sieci:

  • Uczniów, uczennice, niedawnych absolwentów, absolwentki (do roku po zakończeniu nauki) szkół branżowych lub techników, którzy uczestniczyli lub właśnie uczestniczą w projekcie staży zagranicznych (tzw. mobilności uczniowskie), który jest dofinansowany z Programu Erasmus+ sektor Kształcenia i szkolenia zawodowe.
  • Osoby w wieku co najmniej 18 lat.
  • Osoby posługujące się językiem angielskim w stopniu co najmniej komunikatywnym – spotkania europejskiej sieci odbywają się w języku angielskim.

Do wszystkich rekomendowanych uczestników staży wyślemy zaproszenie do wypełnienia ankiety rekrutacyjnej. Dzięki ankietom dowiemy się więcej o kandydatach i wyłonimy ośmiu uczestników Sieci EuroApprentices! Już we wrześniu zaprosimy uczestników na wirtualne spotkanie rozpoczynające działalność polskiej sieci w roku szkolnym 2021/2022. Mamy nadzieję, że już niedługo wszyscy EuroStażyści będą mogli spotkać się w jednym z krajów sieci, poznać się na żywo, dowiedzieć się więcej o nauce i pracy w innych państwach, spotkać się z inną kulturą, ale na razie europejskie spotkania sieci będą odbywały się wirtualnie. Pierwsze z nich zaplanowaliśmy na koniec września.

Regulamin sieci

Pobierz: Regulamin członkowski EuroApprentices Polska – EuroStażyści. Sieć Ambasadorów Staży Zagranicznych Erasmus+

Masz pytania?

Napisz do opiekunów sieci w tytule podając „EuroStażysta”.

NABÓR

Szczegóły

Kontakt