treść strony

#interlab+ 2025 - szkolenia z zakresu międzykulturowości dla Beneficjentów programu Erasmus+

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, będąca polską Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, rozpoczyna realizację trzeciej edycji #interlab+ - projektu dotyczącego organizacji warsztatów z zakresu międzykulturowości dla Beneficjentów programu Erasmus+.

  • fot. Shutterstock

W pierwszej edycji przeprowadziliśmy 40 warsztatów w 20 instytucjach reprezentujących 5 sektorów programu Erasmus+. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie, zeszłoroczna edycja została poświęcona w całości sektorowi Szkolnictwo wyższe. W 2024 zrealizowaliśmy 54 warsztaty w 20 instytucjach partnerskich w całej Polsce.

Tegoroczna edycja projektu #interlab+, podobnie jak w roku poprzednim, jest skierowana w całości do instytucji reprezentujących sektor Szkolnictwo wyższe.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję doświadczyć interaktywnych zajęć bazujących na metodach edukacji pozaformalnej, prowadzonych przez doświadczone osoby trenerskie.

Warsztaty międzykulturowe #interlab+ są skierowane do osób studenckich, kadry akademickiej, osób doktorskich oraz kadry administracyjnej Państwa instytucji.

Program warsztatów międzykulturowych dostosowany jest każdorazowo do potrzeb wskazanych przez Państwa grup docelowych i obejmuje między innymi:

  • różnice międzykulturowe
  • komunikację międzykulturową
  • konflikty na tle międzykulturowym oraz strategie zapobiegania / radzenia sobie z nimi
  • stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja oraz strategie zapobiegania / radzenia sobie z nimi
  • strategie akulturacji i wspierania integracji

Warsztaty międzykulturowe #interlab+ są okazją, aby zwiększyć swoje kompetencje w zakresie:

  • podniesienia wiedzy na temat różnic kulturowych i ich wpływu na zachowanie,
  • poprawy efektywnej komunikacji w środowisku wielokulturowym,
  • rozwoju zdolności rozwiązywania konfliktów w środowisku międzykulturowym,
  • wykształcenia postawy tolerancji i otwartości wobec innych kultur.

Warsztaty prowadzone będą stacjonarnie lub online w formie bloków:

  1. warsztaty jednodniowe - moduł podstawowy: wstęp do komunikacji międzykulturowej (1 x 8 godzin dydaktycznych)
  2. warsztaty dwudniowe – moduł podstawowy i dodatkowy: rozwinięcie kompetencji międzykulturowych (2 x 8 godzin dydaktycznych)

Każdej instytucji partnerskiej biorącej udział w projekcie #interlab+ przysługują maksymalnie 4 dni warsztatowe.

Jedna grupa warsztatowa może składać się z 15-20 osób (minimum do uruchomienia grupy to 15 osób; grupa nie może przekraczać 20 osób). Prosimy o realne oszacowanie liczby grup warsztatów w oparciu o szanse na rekrutację wymaganej liczby osób.

Warsztaty realizowane będą w języku polskim lub w języku angielskim – w zależności od potrzeb grup warsztatowych.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zapewnia wynagrodzenie osób trenerskich, program warsztatów oraz dokumentację (np. umowę partnerską). Do obowiązków instytucji partnerskich należy rekrutacja grup szkoleniowych oraz udostępnienie i przygotowanie sali szkoleniowej wyposażonej m.in. w rzutnik, ekran i flipchart.

Wszystkie wymagania oraz obowiązki zostaną wyszczególnione w oddzielnej korespondencji z instytucjami wytypowanymi do udziału w projekcie.

Warsztaty międzykulturowe #interlab+ będą odbywały się od kwietnia do listopada 2025. Instytucje zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod linkiem:
https://www.webankieta.pl/ankieta/1408846/warsztaty-miedzykulturowe-interlab-2025.html

Na Państwa zgłoszenia czekamy do końca bieżącego miesiąca, tj. do 31 stycznia 2025. Serdecznie zachęcamy do aplikowania!

Na podstawie nadesłanych zgłoszeń Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wybierze instytucje partnerskie do 14 lutego 2025, biorąc pod uwagę udział w poprzednich edycjach, potrzeby grup docelowych, Państwa dotychczasowe wewnętrznie prowadzone działania z zakresu edukacji międzykulturowej oraz uwzględniając konieczność reprezentacji zróżnicowanych instytucji.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy: emil.al-khawaldeh@frse.org.pl lub telefoniczny: +48 511 569 759.