Ważne, ciekawe, interesujące – co się u nas dzieje

treść strony

Młodzi, zdolni, profesjonalni

Polska drużyna na EuroSkills nigdy wcześniej nie była tak duża i tak silna! Większość jej członków zgłosiły szkoły i uczelnie, ale byli też tacy, który zgłoszenie wysłali sami. Wszyscy chcą wygrać!

  • Patrycja Mrożek startuje w konkurencji cukiernictwo

    fot. JACEK KLEMENS/FRSE

  • Łukasz Kobyłecki w dyscyplinie serwis restauracyjny

    fot. SZYMON ŁASZEWSKI/FRSE

  • Emilia Wilde będzie rywalizować w konkurencji fryzjerstwo

    fot. SZYMON ŁASZEWSKI/FRSE

  • Róża Olszewska i Artur Tsybran wystartują w konkurencji architektura krajobrazu

    fot. JACEK KLEMENS/FRSE

  • Alan Kaczkowski startuje w konkurencji spawalnictwo

    fot. SZYMON ŁASZEWSKI/FRSE

Najmłodsi niedawno obchodzili 18. urodziny, najstarsi ukończyli 24 lata. Ambitni, utalentowani i mocno zdeterminowani. Mają za sobą setki, jeśli nie tysiące godzin intensywnych treningów, udział w zagranicznych konkursach, specjalistyczne szkolenia w dużych międzynarodowych firmach, a także wyjazdy na zgrupowania polskiej kadry. Na pierwszym z nich – u podnóża Tatr, w Kościelisku, pod okiem trenerów uczyli się radzić sobie ze stresem, również na łonie przyrody, ćwiczyli uważność i poznawali historie sukcesu medalistów igrzysk olimpijskich. Bo choć EuroSkills to zawody branżowe, wiele w nich podobieństw do igrzysk sportowych: są sędziowie, punkty, jest presja czasu, no i walka o podium.

Trzeba samemu się dyscyplinować, liczy się psychiczna wytrzymałość, ale także umiejętność wypoczywania. Na drugim zgrupowaniu – w warmińskim Waplewie – zawodnicy uczyli się skutecznej komunikacji ze swoimi ekspertami, rozwijali wytrzymałość psychiczną i kreatywność. Ostatnie spotkanie – podsumowujące – odbędzie się w Juracie tuż przed wrześniowym konkursem. Treningi, szkolenia, wyjazdy i zgrupowania pomogły zawodnikom nie tylko doskonalić talenty i umiejętności potrzebne podczas zawodów, ale także rozwinąć te kompetencje, które przydają się przez całe życie. To m.in. siła wewnętrzna, odporność psychiczna, chęć nieustannego rozwoju i samodyscyplina.

Rodzinne tradycje
Z 18-letniej Patrycji Mrożek śmiano się, kiedy poszła do zawodówki uczyć się na cukiernika. Niektórzy wróżyli, że po tej szkole kariery raczej nie zrobi. Ale dla niej cukiernictwo to nie tylko pasja – to też rodzinna tradycja. Rodzice Patrycji są cukiernikami, a tata dodatkowo piekarzem. Miłość do zawodu i tajniki rzemiosła przekazali jej więc mama i tata. Kiedy w ubiegłym roku Patrycja zdobyła złoty medal na zawodach SkillsPoland (m.in. za francuskie cia - steczko petit four i praliny), tym samym kwalifikując się do zawodów na poziomie europejskim, a telewizje śniadaniowe zaczęły zapraszać ją do swoich programów – w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej wszyscy jej gratulowali. A ci, którzy wcześniej szydzili, zaczęli zabiegać o znajomość z nią.

Sama Patrycja, wcześniej nieśmiała, nie bardzo wierząca w siebie, zmieniła się. Dojrzała. Dziś mówi z lekkością: – Jeśli w 2022 roku byłam najlepsza, to w 2023 nie mogę być gorsza. Postaram się osiągnąć jeszcze wyższe cele i zdobyć kolejne szczyty. Patrycja na EuroSkills startuje oczywiście w konkurencji cukiernictwo. Składnik, z którym lubi pracować, to czekolada. – Cukiernictwo jest trochę jak rzeźbiarstwo: wymaga artystycznego zacięcia – uważa Patrycja.

Artystą – tyle, że w meblarstwie – jest też Mateusz Janta. Ma 20 lat i tak duże doświadczenie w tworzeniu mebli, że po ukończeniu Państwowych Szkół Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku został nauczycielem zawodu. Nic dziwnego – to kolejny zawodnik, który wnosi ze sobą do reprezentacji rodzinne tradycje. W zawodzie stolarza pracuje niemal od dziecka. Stolarzem był jego pradziadek, stolarstwem zajmował się dziadek, stolarzem jest też jego ojciec. Warsztat to dla Mateusza ulubione miejsce. Zakwalifikowanie się do ścisłej czołówki i zdobycie medalu w ubiegłorocznych zawodach SkillsPoland otworzyło mu drogę do udziału w EuroSkills. – Rób to, co kochasz, nie myśl o pieniądzach. Ważniejszy jest rozwój zawodowy i doskonalenie umiejętności – mówi Mateusz.

Chęć doskonalenia się i podbicia świata
18-letnia Paulina Niedźwiecka, z zawodu piekarz, należy do tej grupy zawodników, którzy dołączyli do polskiej reprezentacji na EuroSkills, wygrywając eliminacje zwane Edycjami Specjalnymi. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, w ramach której działają Zespoły ds. WorldSkills, organizowała je od grudnia 2022 do marca 2023 roku we współpracy ze szkołami średnimi i uczelniami w całej Polsce. – Praca w piekarni wiąże się z nieustannym doskonaleniem swoich umiejętności. Jeśli coś nie wychodzi za pierwszym razem, nie wolno się poddawać. Trzeba znaleźć błąd i go naprawić – mówi Paulina. Ma świadomość, że piekarstwo to nie tylko rzemiosło, ale także sztuka, która ma moc jednoczenia ludzi wokół wspólnych smakowych doznań.

Podobną sztukę tworzy też 23-letni Łukasz Kobyłecki, startujący w konkurencji serwis restauracyjny. Łukasz pochodzi z małej miejscowości na Mazowszu, za to z dużej, wielodzietnej rodziny. Jak mówi, chciał się uniezależnić finansowo od rodziców i uciec ze wsi do wielkiego świata, dlatego jeszcze będąc uczniem technikum agrobiznesu zaczął pracować jako kelner w jednej z łódzkich legendarnych kawiarni. A że praktyka czyni mistrza, to Łukasz, który sam zgłosił się do konkursu, wysyłając formularz przez internet, wygrał SkillsPoland w Gdańsku, zapewniając sobie miejsce na EuroSkills. – Moja rodzina trzyma za mnie kciuki i wierzy, że ktoś taki jak ja, z małej miejscowości, może zacząć podbijać świat – mówi z optymizmem Łukasz.

Zmotywowani do osiągnięcia sukcesu
Zawodnikom nie brakuje motywacji i chęci osiągnięcia sukcesu na zawodach EuroSkills 2023. Na przykład Miłosz Adamczyk, student budownictwa na Politechnice Śląskiej, przez pół roku wytrwale trenował murarstwo pod okiem inżyniera Tomasza Rogali z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Precyzję ruchów żmudnie ćwiczył również Alan Kaczkowski, utalentowany spawacz z Gdyni (jego tata także jest spawaczem), który podkreśla, że w jego konkurencji umiejętności manualne są kluczem do sukcesu.

Precyzji nie brakuje też Michałowi Jelińskiemu, 23-letniemu studentowi budownictwa z Politechniki Poznańskiej, który w edycji specjalnej zwyciężył w konkurencji układania płytek i podłóg. Jest to już jego drugi sukces, ponieważ w poprzedniej edycji SkillsPoland zajął drugie miejsce w konkurencji instalacje sanitarne i grzewcze. Z kolei Emilia Wilde, uczennica technikum fryzjerskiego (miłość do zawodu przekazała jej babcia), lubi sobie powtarzać: Never give up – nigdy się nie poddawaj. Żadne zadanie nie jest dla niej zbyt trudne. Koloryzacja? Na zawodach SkillsPoland ujęła sędziów farbowaniem włosów: bazą był fiolet, który następnie przechodził w kolory żółty, czerwony i pomarańcz, tworząc interesujące dopełnienie. Strzyżenie męskie z burzą loków? Nie ma problemu – Emilia tnie perfekcyjnie, na zamówienie robi i burzę, i loki. Nieustannie doskonali swoje umiejętności z uśmiechem i pozytywną energią.

Szkoleni za granicą
Wielu zawodników polskiej reprezentacji ma za sobą szkolenia za granicą: na Półwyspie Skandynawskim, w Szwajcarii, Niemczech czy na Węgrzech. Na przykład Patryk Sienkiewicz, 23-letni student inżynierii biomedycznej Politechniki Białostockiej, który startuje w konkurencji inżynieria mechaniczna CAD, w ramach przygotowań do EuroSkills 2023 szkolił się w Finlandii. Uczył się od tamtejszych zawodników. Albo Dawid Miotk, reprezentujący konkurencję obsługa gości hotelowych – on z kolei ma za sobą praktykę w szwajcarskim hotelu, a ostatnio przez pół roku pracował w jednym z najlepszych hoteli w Polsce – Raffles Europejski. Jego doświadczenie i praca z profesjonalnym zespołem pozwoliły mu zdobyć cenne umiejętności w zakresie obsługi gości.

Róża Olszewska i Artur Tsybran, którzy w Gdańsku wystartują w duecie w konkurencji architektura krajobrazu, nowe umiejętności i techniki zdobywali podczas treningów w Budapeszcie. – Jeśli chodzi o nasz poziom, nie odbiegaliśmy od innych uczestników – wspomina Artur Tsybran. Każdy z polskich zawodników ma swoją historię, wszystkich łączy jedna cecha wspólna: są pasjonatami w swoich zawodach. Izabela Laskowska, delegat techniczny WorldSkills Poland, podkreśla: – Nasza reprezentacja na EuroSkills 2023 w Gdańsku to silna drużyna. I dodaje: – Zebranie takiej liczby zawodników w ciągu niecałego roku i przygotowanie tylu konkurencji na igrzyska było nie lada wyzwaniem. Dziś nie ma wątpliwości, że mimo krótkiego czasu na organizację polscy zawodnicy są w stanie z powodzeniem rywalizować z najlepszymi w swoich branżach.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 3/2023: