Ważne, ciekawe, interesujące – co się u nas dzieje

treść strony

ODI 2024 z rekordową liczbą uczestników

Unijne fundusze, źródła wsparcia, dobre praktyki, cenne zwłaszcza przy nawiązaniu międzynarodowej współpracy, a także tajniki pisania efektywnych projektów – to oraz wiele innych informacji, inspiracji i pomysłów wynieśli z sesji plenarnych, warsztatów i konsultacji z ekspertami uczestnicy XI Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego (ODI).

 • Uczestników przywitali m.in. zarząd oraz przedstawiciele Rady FRSE

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Dr Joanna Mucha, przewodnicząca Rady FRSE, sekretarz stanu w MEN

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Bartłomiej Balcerzyk, dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • ODI spotkał się z zainteresowaniem ponad 1200 uczestników

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Wszystkie sesje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Eksperci FRSE przekazywali informacje nt. programów edukacyjnych

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Najwięcej uwagi poświęcono programowi Erasmus+...

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • ...ale nie zabrakło miejsca na prezentację także innych!

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Nagrody w konkursie Selfie+ wręczył dr Sławomir Drelich, członek zarządu FRSE

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • ODI stanowił też okazję do wielu spotkań i rozmów

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Punkt informacyjny platformy EPALE

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Punkt informacyjny sektora Erasmus+ Młodzież

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Punkt informacyjny Wydawnictwa FRSE z bezpłatnymi publikacjami

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

Ponad 1200 osób (o 300 osób więcej niż rok temu) odwiedziło PGE Narodowy, aby wziąć udział w corocznym, już XI Ogólnopolskim Dniu Informacyjnym, który Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zorganizowała 1 lutego 2024 r. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministra Edukacji, Ministra Nauki, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Przygotowano 19 stoisk informacyjnych międzynarodowych programów edukacyjnych – wśród nich sztandarowy Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności czy Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Informacji m.in. na temat tego, jak zacząć przygodę z Erasmus+, czym się inspirować, jak znaleźć instytucję/organizację partnerską, jak zarejestrować się w systemie EU_Login czy jakie są zasady finansowe w programie Erasmus+, udzielali eksperci w ramach konsultacji.

Inauguracja wydarzenia

Wydarzenie zainaugurował gospodarz ODI Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE, który w krótkim wystąpieniu podkreślił, że ODI jest jedną z najciekawszych i najważniejszych imprez promocyjno-informacyjnych, które odbywają się nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Szczególnie serdecznie powitał osoby, które przybyły na PGE Narodowy po to, by zdobyć i pogłębić wiedzę na temat programów europejskich. Ale nie tylko, bo wymienił też programy dwustronne – Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży i Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży – a także program eTwinning, który – jak stwierdził – jest powszechnie znany wśród nauczycieli i uczniów.

Życzył też uczestnikom, aby skorzystali z ODI jak najwięcej, a efektem tego żeby stały się zrealizowane, dofinansowane projekty.

– Spotykamy się tutaj z nauczycielami, wykładowcami akademickimi, ze środowiskiem NGO-sów i z ludźmi, którzy na co dzień pracują z młodzieżą – mówiła dr Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, przewodnicząca Rady FRSE. Zwróciła uwagę na znaczenie współpracy w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz priorytetów programu Erasmus+ w kontekście dynamicznych zmian klimatycznych i cyfryzacji. Podkreśliła też rolę społeczeństwa europejskiego jako najwyższej władzy, a także potrzebę wymiany doświadczeń i wypracowywania nowych praktyk, aby sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Zaznaczyła, że poprzez takie spotkania jak ODI możemy efektywnie reagować na zmiany i korzystać z dostępnych możliwości, zapewniając wszystkim uczestnikom nowe pomysły i energię do działania w społeczeństwie przyszłości.

W imieniu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen złożył podziękowania dla organizatorów za zaproszenie na wartościowe i interesujące spotkanie. W swoim wystąpieniu skupił się na znaczeniu programu Erasmus+ oraz innych projektów z nim związanych jako flagowych inicjatyw Unii Europejskiej, które mają wpływ na rozwój potencjału i kreatywności Europejczyków, w tym Polaków, oraz na zbliżanie ludzi. Wskazał również, jak istotne są wymiana doświadczeń i poszerzanie horyzontów. Zachęcił do korzystania z możliwości, jakie stwarza Ogólnopolski Dzień Informacyjny, do współpracy i kontaktu.

Sesje informacyjne

Następnie uczestnicy ODI zostali zaproszeni do udziału w sesjach plenarnych. Najwięcej, bo prawie 500 uczestników, wybrało sesję „Erasmus+ dla początkujących”. Ze względu na duże zainteresowanie odbywała się jednocześnie w dwóch salach, a prowadzili ją przedstawiciele FRSE oraz Regionalnych Punktów Informacyjnych FRSE.

Forum „Innowacje programu Erasmus+ / Uniwersytety Europejskie, mikropoświadczenia” zgromadziło prawie 300 uczestników – przedstawicieli tych uczelni wyższych, które przystąpiły do Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego. Wśród prelegentów obecny był prof. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który wziął udział w dyskusji panelowej na temat tego, czym są Uniwersytety Europejskie, jakie były motywacje przystąpienia do Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego polskich uczelni, jakie są największe wyzwania w związku z realizacją założeń Instytutu, a także jakie innowacyjne zmiany ze sobą niosą.

Na trzeciej sesji plenarnej – „Młodzież w Europie. Współtworzenie przyszłości” – młodzi liderzy opowiadali o swojej drodze do aktywności obywatelskiej i społecznej. Sesja została przygotowana przez Europejski Korpus Solidarności oraz sektor Erasmus+ Młodzież.

Ale na tym nie koniec – po przerwie kawowej uczestnicy mieli możliwość udziału w 10 równoległych sesjach tematycznych prowadzonych przez pracowników programów zarządzanych przez FRSE. Kolejne sesje odbyły się w godzinach 14:30-16:00.

Wręczenie nagród w konkursie Selfie+

Miłym akcentem podczas ODI była ceremonia wręczenia nagród w konkursie Selfie+ za najlepsze zdjęcia w kategoriach „Twój projekt w jednym ujęciu” oraz „Wartości europejskie w nowej perspektywie”. Wyróżnienia przekazał dr Sławomir Drelich, członek zarządu FRSE. Nagrodzono 22 laureatów, a wśród nich Lidię Wójcik w kategorii „Wartości europejskie w nowej perspektywie – synergia”, beneficjentkę i zarazem laureatkę konkursu EITA. W tym roku uhonorowano ją za zaangażowanie w projekt K1 Akademia Kompetencji, który nadal jeszcze realizowany.

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego czynny był również Punkt Informacyjny ODI, gdzie uczestnicy mogli potwierdzić swój udział w wydarzeniu poprzez podbicie delegacji, otrzymać certyfikat oraz rozpocząć zwiedzanie PGE Narodowego.