Sojusz Across
W składu sojuszu ACROSS wchodzą różnie sprofilowane uniwersytety z siedzibą w średnich miastach przygranicznych oraz partner stowarzyszony: Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki z Ukrainy.
W ramach partnerstwa uczelnie współpracują ze sobą od czterech lat. Przyświecająca im idea to jednocześnie hasło konsorcjum: Wierzymy w edukację bez granic. Szkoły te przez wspólną edukację, badania i innowacje oraz zaangażowanie regionalne chcą wywierać wpływ na transgraniczne regiony Europy. Projekt zakłada realizację czterech Workpackages, czyli bloków zadaniowych. Politechnika Białostocka kieruje pracami w ramach Workpackage 2: Across Alliance Borderless Education polegającego na stworzeniu przez instytucje partnerskie wspólnej oferty edukacyjnej.
W lipcu 2024 r. sojusz otrzymał dofinansowanie z KE. Budżet to 14,4 mln euro. Projekt zakłada realizację czterech dużych bloków zadaniowych, tzw. Workpages.
Instytucje partnerskie:
- Chemnitz University of Technology (lider sojuszu)
- Angel Kanchev University of Ruse
- Bialystok University of Technology
- University of Banja Luka
- University of Craiova
- University of Girona
- University of Nova Gorica
- University of Perpignan Via Domitia
- University of Udine
Dofinansowanie: 14 400 000 euro
Rozmowa z dr hab. inż. Dorotą Anną Krawczyk, prof. Politechniki Białostockiej, prorektorką ds. współpracy międzynarodowej
Z jaką główną ideą uczelnia przystąpiła do sojuszu?
Naszą misją jest zapewnienie studentom europejskiego wykształcenia, przygotowanie ich (indywidualnie i zawodowo) na wyjątkowe wyzwania, które podejmują społeczności w regionach przygranicznych, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na korzyści płynące ze współpracy transgranicznej. Wyróżnikiem sojuszu jest przygraniczne położenie uczelni – czerpiemy ze zrozumienia tożsamości regionalnych. Jednak prawdziwa siła ACROSS wynika z różnorodnej wiedzy partnerów z wielu dyscyplin i specjalizacji. Umożliwi to wartościową dyskusję, wymianę dobrych praktyk i opracowanie efektywnych rozwiązań. Naszym celem jest przełamanie barier: geograficznych, politycznych, edukacyjnych, ekonomicznych, kulturowych i językowych. Możliwy będzie nieograniczony dostęp do wiedzy, swobodna mobilność społeczności akademickiej, ale też wzrośnie poczucie silnej tożsamości europejską.
Na czym będzie polegała współpraca w ramach konsorcjum UE?
ACROSS (UE) oznacza transformację uniwersytetu. Powstaje model, który daje nowe szanse rozwoju studentom, doktorantom i pracownikom uczelni partnerskich oraz przyczyni się do rozwoju regionalnego, a w konsekwencji krajowego i europejskiego. Planujemy wzmocnić współpracę uczelni zrzeszonych w ACROSS przez promowanie zrównoważonego i włączającego nauczania, szkolenie kadry i osób spoza społeczności akademickiej (dzięki współpracy jednostek szkolnictwa wyższego z instytucjami kulturalnymi i otoczeniem społeczno-gospodarczym), prowadzenie badań i upowszechniania ich wyników. Ponadto stworzymy transgraniczne ośrodki współpracy (Engagement Centres, Incubator Hubs, University-Bussiness Gateway) między społecznością akademicką, biznesem i społeczeństwem obywatelskim.
Na czym będzie polegała współpraca dydaktyczna?
Przewidujemy różnorodne formy kształcenia: wspólne studia, wymianę semestralną, szkoły letnie, mieszane programy intensywne (BIP), COIL, mikro-certyfikaty oraz ofertę dla doktorantów. Powstać ma Teacher Training Academy, umożliwiająca podnoszenie kwalifikacji kadry naukowo-dydaktycznej. Stawiamy na zieloną transformację cyfrową w czterech głównych obszarach tematycznych dotyczących obszarów transgranicznych:
- edukacja;
- kultura, język, tożsamość i dziedzictwo;
- polityka gospodarcza, ekonomiczny i społeczny rozwój;
- zarządzanie zasobami naturalnymi w świetle globalnych zmian.
Uczelnie z konsorcjum już ze sobą współpracują, prawda?
W ciągu czterech lat nasze uniwersytety opracowały strategię współpracy na szczeblu UE. Realizowaliśmy liczne formy wymiany, w tym zorganizowaliśmy szkoły letnie, panele dyskusyjne i warsztaty dla pracowników i studentów. Czekamy też na wyniki konkursu Erasmus+, w ostatnim roku złożyliśmy wspólne dwa wnioski.
Gdy przygotowywaliśmy wniosek o powołaniu konsorcjum, stworzyliśmy radę rektorów oraz Executive Board złożony w prorektorów odpowiedzialnych za ACROSS na poszczególnych uczelniach, który spotyka się (w jednej z uczelni lub online) co miesiąc. Dodatkowo w każdej uczelni wyznaczone zostały po dwie osoby do przygotowania aplikacji na temat 16 zadań, które konsorcjum chce zrealizować. Tak powstałe zespoły zadaniowe trzeba teraz będzie rozszerzyć, są bowiem kluczowe dla wdrażania projektu.
Rozmawiała: Aleksandra Fandrejewska