Sojusz BAUHAUS4EU
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest partnerem w BAUHAUS4EU European University Alliance. W Sojuszu współdziała dziesięć uczelni z dziewięciu krajów (Niemcy, Francja, Szwecja, Portugalia, Włochy, Polska, Bułgaria, Grecja i Albania). Starania o uzyskanie przez konsorcjum BAUHAUS4EU statusu Uniwersytetu Europejskiego trwały ponad trzy lata. W ubiegłym roku projekt otrzymał status The Seal of Excellence of European Commission. KE przekazała dofinansowanie w lipcu tego roku. BAUHAUS4EU opiera się na inicjatywie New European Bauhaus (NEB), przyjmując jej podstawowe wartości: zrównoważony rozwój, estetykę i uczestnictwo. Współdziałanie ma dać korzyści uczelniom, regionom, ale także wzmocnić kraje UE. Sojusz uzyskał dofinansowanie 14,4 mln euro na czas realizacji projektu (cztery lata).
Instytucje partnerskie:
- Bauhaus University Weimar
- Blekinge Institute of Technology
- Polytechnic University of Castelo Branco
- University of Bergamo
- University of Picardie Jules Verne
- Lumière Lyon University 2
- University of Architecture,
- Civil Engineering and Geodesy
- POLIS University
- University of Macedonia
- University of Economics in Katowice
Dofinansowanie: 14 400 000 euro
Rozmowa z prof. dr hab. inż. Celiną M. Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Jaka główna idea przyświeca sojuszowi?
Odwołujemy się do idei Bauhausu, koncentrujemy się na zrównoważonym rozwoju otwartego, kreatywnego społeczeństwa europejskiego przez wykorzystanie interdyscyplinarności: estetyki, innowacji, architektury i kultury. Liderem konsorcjum jest Bauhaus-Universität Weimar, na którym ponad sto lat temu narodziła się idea Bauhausu. W naszych dziesięciu uczelniach studiuje ponad 120 tys. osób, wykłada kolejnych 10 tys. To jest wielki europejski kampus. Uczelnie mają różne profile: artystyczny, techniczny, ekonomiczny czy klasyczny – dzięki tej różnorodności możemy wiele zdziałać. Tworzymy silny program współpracy transnarodowej.
Na czym będzie polegała współpraca?
Mamy zaplanowanych wiele programów edukacyjnych i badawczych o interdyscyplinarnym charakterze. Ich ważnym wyróżnikiem będzie innowacyjność i odpowiedzialność społeczna. Promowane będą międzynarodowe wspólne projekty badawcze, których realizacja ma się przyczynić do stworzenia innowacyjnych rozwiązań na rzecz rozwoju regionalnego czy społecznego. Jednym z pomysłów jest stworzenie cyfrowych regionalnych centrów innowacji, w których współpracować będą ze sobą uczelnie i różne instytucje publiczne z regionów, stowarzyszone w konsorcjum. Zależy nam na zwiększeniu mobilności studentów i pracowników. To, w jaki sposób działa sojusz, koresponduje z ideą Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Nasza uczelnia odpowiedzialna będzie między innymi na stworzenie platformy internetowej sojuszu.
Kiedy zaczęła się współpraca pomiędzy uczelniami tworzącymi konsorcjum?
W 2021 roku. W zeszłym roku w gronie ośmiu uczelni złożyliśmy aplikację o powołanie sojuszu uniwersytetu europejskiego, projekt został dobrze oceniony, ale zabrakło funduszy europejskich na jego realizację. Powiększyliśmy grono współpracujących uczelni o dwie kolejne i tu w Katowicach na jednym ze spotkań rektorzy umówili się, że nawet jeśli nie otrzymamy dofinansowania, to będziemy ze sobą współpracowali. Śląsk i Katowice są świetnym przykładem transformacji społecznej, przemiany regionu: z industrialnego, przemysłowego w taki, w którym coraz większą role odgrywają instytucje kultury i nauki, networking i nowe technologie.
UE w Katowicach ma programy studiów, których absolwenci mogą otrzymać międzynarodowe tytuły, prawda? Czy możliwe będzie kiedyś otrzymanie jednego dyplomu uczelni europejskiej?
Tak, w ofercie mamy dwa programy dwuletnich studiów II stopnia na kierunku International Business: International Master in Intercultural Business (MAGELLAN) i European Master’s in Customer Relationship Marketing (MERCURI), prowadzonych w języku angielskim, po których absolwenci uzyskują dyplomy czterech uczelni (każdy z semestrów realizowany jest w innym kraju). W przypadku MERCURI – naszej oraz University of Bergamo (Włochy), Aschaffenburg University of Applied Sciences (Niemcy) i CEU Cardenal Herrera University (Hiszpania). Zaś studenci specjalności MAGELLAN przebywają na UE w Katowicach, Uniwersytecie w Debreczynie (Węgry), Uniwersytecie Ekonomicznym w Warnie (Bułgaria) oraz CEU Cardenal Herrera University (Hiszpania). Dodatkowy dyplom jednej z wybranych uczelni partnerskich: Uniwersytetu Bolońskiego, FH BFI w Wiedniu lub Uniwersytetu we Florencji, mają możliwość uzyskać także studenci studiów II stopnia na specjalności Quantitative Asset and Risk Management (ARIMA) na kierunku Finanse i rachunkowość. Podobnie studenci studiów II stopnia na kierunku Finance and Accounting for Business, studiując jeden semestr w uczelni partnerskiej, oprócz dyplomu polskiego mogą otrzymać także dyplom niemieckiej uczelni Ludwigshafen University of Business and Society.
Nawet w świetle polskiego prawa możliwe jest wydawanie dyplomów kilku uczelni, ale osiągnięcie tego efektu nie jest proste i oczywiste. Jednym z celów sojuszu jest stworzenie wspólnych programów studiów zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim, a także podwalin dla wspólnych studiów doktorskich. Pierwsze rozmowy, w których Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach brał udział, dotyczące projektu i rozwoju wspólnego kierunku studiów, już miały miejsce.
Rozmawiała: Aleksandra Fandrejewska