treść strony

Konsorcjum CIVICA istnieje od 2019 roku i aktualnie obejmuje dziesięć uczelni europejskich, które przodują w dziedzinie nauk społecznych. Sojusz oferuje swoim studentom, doktorantom i pracownikom możliwość odbywania kształcenia, prowadzenia badań i angażowania się w działalność obywatelską na poziomie międzynarodowym. W tych aktywnościach szczególnie ważne są innowacje cyfrowe i misja służenia społeczeństwom europejskim.

W wizji rozwoju partnerstwa CIVICA do roku 2030 znalazło się rozszerzenie i pogłębienie działań w następujących, kluczowych obszarach jego funkcjonowania: edukacja, badania naukowe, wdrażanie innowacji, promowanie uczenia się przez całe życie (lifelong learning) oraz zaangażowania na rzecz społeczeństwa.

Instytucje partnerskie:

  • Sciences Po (lider sojuszu)
  • Bocconi University
  • Central European University
  • European University Institute
  • Hertie School
  • IE University
  • London School of Economics and Political Sciences
  • National University of Political Studies
  • and Public Administration
  • SGH Warsaw School of Economics
  • Stockholm School of Economics

Dofinansowanie: 14 399 998 euro

Rozmowa z Małgorzatą Chromy, p.o. dyrektora Centrum Współpracy Międzynarodowej SGH

Jakie atuty wniosła SGH do sojuszu CIVICA, dołączając do niego w 2022 roku? 
SGH, z jej dynamicznym środowiskiem studenckim, została wybrana do kierowania inicjatywą WP9 w ramach projektu Uniwersytetu Europejskiego CIVICA. Głównym celem WP9 jest budowanie zaangażowanej społeczności studenckiej CIVICA i jej wspólnej tożsamości, głęboko zakorzenionej w europejskich wartościach i dziedzictwie. Pakiet ten jest realizowany poprzez wiele działań, takich jak: zaprojektowanie i wdrożenie systematycznych ram wsparcia w celu zwiększenia zaangażowania studentów i ich poczucia przynależności do sojuszu CIVICA; wspieranie nawiązywania kontaktów, realizacja wspólnych projektów oraz zwiększanie potencjału i kompetencji studentów; pogłębienie poczucia wspólnoty i jedności wśród studentów CIVICA poprzez projekty i inicjatywy międzyuczelniane oraz rozwijanie wspólnej tożsamości poprzez oparte na wartościach projekty i inicjatywy związane z kulturą europejską i jej dziedzictwem.

W ramach dotychczas realizowanych działań m.in. powołany został samorząd studentów CIVICA (CIVICA Student and Early Stage Researcher Board), który uczestniczy w procesie doradczym konsorcjum; kontynuowana jest inicjatywa CIVICA Ambassadors; utworzono fundusz na realizację projektów studenckich (Student Engagement Fund) czy zorganizowano największe w sojuszu wydarzenie sportowo-kulturalne CIVICA Sport and Culture Festival.

Chciałabym zapytać o misję CIVICA służenie lokalnym i globalnym społecznościom w obronie podstawowych wartości europejskich, wspieranie zrównoważonego rozwoju środowiska i prowadzenie badań w dziedzinach istotnych dla polityki nauk społecznych. Jakie to są badania? 
Działania badawcze w CIVICA są istotnym aspektem działalności sojuszu. CIVICA zdefiniowała cztery priorytety tematyczne, które odnoszą się do wielu aspektów działania aliansu, w tym również w zakresie działań badawczych:
- Democracy in the 21st Century (https://www.civica.eu/research/challenges-to-democracy-in-the-21st-century/);
- Societies in Transition and Crises of Earth (https://www.civica.eu/research/societies-in-transition-crises-of-earth/);
- Europe Revisited (https://www.civica.eu/research/europe-revisited/);
- Data-Driven Technologies in the Social Sciences (https://www.civica.eu/research/data-driven-technologies-for-social-sciences/).
W ramach tych obszarów realizowane są różne aktywności, w tym m.in. nabory na krótkoterminowe wizyty badawcze czy nabory na wspólne projekty badawcze. 

Ile osób studentów i naukowców – skorzysta do 2026 roku z nowych możliwości realizacji mobilności międzynarodowych i z nowej oferty edukacyjnej? 
Planowany target to około 7500 studentów, Early Stage Researchers - ESR (obejmujących doktorantów i młodych naukowców, w tym post-doc), pracowników akademickich i niebędących pracownikami akademickimi, którzy wezmą udział w choć jednym działaniu organizowanym przez konsorcjum. Do tych działań zaliczamy m.in. krótkoterminowe i długoterminowe mobilności, udział w seminariach (zarówno dla pracowników jak i studentów i ESR), udział w przedmiotach w ramach ścieżki na poziomie licencjackim „CIVICA Engage Track”, udział w przedmiotach wspólnych (joint courses) oraz multicampus courses na poziomie magisterskim, udział w szkołach letnich czy też udział w wydarzeniach networkingowych mających wspierać budowanie tożsamości i zaangażowania w działania CIVICA. W liczbie tej nie ujęto wskaźników odnoszących się do m.in. liczby użytkowników korzystających z wspólnych zasobów bibliotecznych czy osób korzystających z platformy CIVICA for All, przeznaczonej dla członków społeczności CIVICA pochodzących np. z rodzin uchodźczych czy wykluczonych z powodów ekonomicznych.

Nowy, realizowany teraz program sojuszu obejmuje działania wspierające naukowców i studentów, zagrożonych w związku z trwającą wojną na Ukrainie. Jakie to działania? 
W ramach funduszy oferowanych przez NAWA w programie Solidarni z Ukrainą, SGH jest koordynatorem równoległego projektu o nazwie „CIVICA for Ukraine”. W ramach zrealizowanego w 2023 roku, jak i obecnie trwającego projektu realizowane są przede wszystkim krótkie mobilności studentów i pracowników uczelni partnerskich projektu z Ukrainy, staże naukowe i staże organizacyjne (około jednego miesiąca) dla pracowników uczelni ukraińskich czy udział przedstawicieli uczelni z Ukrainy w wydarzeniach organizowanych przez uczelnie konsorcjum (np. Doctoral Summer School, European Week i innych).

Rozmawiała: Dorota Kruszewska