Sojusz ENHANCE
Sojusz ENHANCE to funkcjonujące od 2019 roku partnerstwo dziesięciu europejskich uniwersytetów technicznych, które postawiły sobie za cel działanie na rzecz innowacyjnego postępu technologicznego i społecznego z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.
Konsorcjum prowadzi badania w zakresie aktualnych wyzwań globalnych, jak niszczenie środowiska w wyniku działalności przemysłowej, zmiany klimatyczne, zapaść w rolnictwie, wyludnianie się regionów czy konieczność zrównoważonego rozwijania miast. Zaangażowane uczelnie mają bowiem przekonanie, że możliwe jest rozwiązywanie problemów globalnych dzięki ścisłej współpracy naukowców ze społecznościami lokalnymi, polegającej na przezwyciężaniu wyzwań regionalnych.
W kręgu zainteresowania uczelni partnerskich znalazły się także sztuczna inteligencja w badaniach naukowych i digitalizacja. Kluczową inicjatywą sojuszu jest utworzenie One Campus w celu rozwijania wspólnej strategii edukacyjnej i innowacyjnych krótkich form kształcenia, zniesienie barier administracyjnych oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników.
Instytucje partnerskie:
- Chalmers University of Technology
- Delft University of Technology
- ETH Zürich
- Gdańsk University of Technology
- Norwegian University of Science
- and Technology
- Polytechnic University of Milan
- Polytechnic University of Valencia
- RWTH Aachen University
- Technical University of Berlin
- Warsaw University of Technology
Dofinansowanie: 14 400 000 euro
Rozmowa z prof. dr hab. inż. Krzysztofem Wilde, rektorem Politechniki Gdańskiej, Co-Chair of Board of Directors w Sojuszu ENHANCE
Dołączyliście do sojuszu w 2022 roku. Dlaczego wybraliście ten sojusz?
Politechnika Gdańska dołączyła do Sojuszu ENHANCE w 2022 roku razem z TU Delft i ETH Zurich. Wybór tego sojuszu był naturalnym krokiem, biorąc pod uwagę nasze ambicje dotyczące międzynarodowej współpracy i rozwoju w dziedzinie nauk technicznych. ENHANCE skupia się na integracji uczelni właśnie o takim profilu, co pozwala na wspólne rozwijanie innowacyjnych programów edukacyjnych oraz badań.
Dołączenie do sojuszu stanowiło dla nas nie tylko wyróżnienie, ale także możliwość realnych korzyści płynących ze współpracy z czołowymi uczelniami technicznymi w Europie. Wejście do ENHANCE oznaczało nowy impuls w procesie umiędzynarodowienia naszej uczelni.
Jakie korzyści już odniosła uczelnia z udziału w sojuszu? Z czego jesteście najbardziej zadowoleni?
Politechnika Gdańska, uczestnicząc w Sojuszu ENHANCE, zyskała wiele korzyści. Dzięki aktywnej współpracy z uczelniami partnerskimi nasi studenci mieli już możliwość uczestnictwa w dziesięciu szkołach letnich dofinansowanych z funduszy Erasmus+. Te wydarzenia, organizowane wspólnie z innymi członkami Sojuszu, umożliwiły studentom zdobycie cennych doświadczeń edukacyjnych oraz nawiązywanie międzynarodowych kontaktów. Dzięki współpracy z partnerami w ramach ENHANCE, Politechnika Gdańska ma również dostęp do umiejętności i kompetencji specjalistów z innych uczelni. Umożliwia to prowadzenie wspólnych warsztatów i paneli podczas konferencji, co znacząco wzbogaca nasze możliwości dydaktyczne i badawcze.
W ramach sojuszu ENHANCE uczelnia pracuje nad nowymi rozwiązaniami IT oraz rozwija współpracę naukową z innymi instytucjami. Takie połączenie sił i zasobów sprzyja tworzeniu innowacyjnych projektów badawczych oraz rozwiązań technologicznych, które mają potencjał w znaczący sposób przyczynić się do rozwoju nauki i technologii.
Choć warto podkreślić, że jeszcze zanim przystąpiliśmy do sojuszu już byliśmy zapraszani do angażowania się w różne inicjatywy. Od momentu, kiedy ruszył projekt ENHANCE+, odbyło się już kilkanaście szkół zimowych i letnich, dwa hackathony oraz liczne wydarzenia online, ale można powiedzieć, że największa intensyfikacja działań dopiero przed nami.
Rozmawiała: Alina Gierak
Rozmowa z Grzegorzem Robakiem, dyrektorem Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej
Jakie są główne korzyści dla PW z udziału w sojuszu UE?
Udział w sojuszu ENHANCE, w skład którego wchodzą uczelnie techniczne z czołówki rankingów międzynarodowych, takie jak ETH Zurich, TU Delft, czy Politecnico di Milano, zapewnia Politechnice Warszawskiej istotne korzyści wizerunkowe – prestiż i lepszą pozycję w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego. Umożliwia wzbogacenie oferty edukacyjnej, poszerzając spektrum tematyki i form kształcenia. Na Politechnice Warszawskiej opracowaliśmy i zrealizowaliśmy we współpracy z uczelniami partnerskimi wiele krótkich form kształcenia, takich jak szkoły letnie i zimowe, hackathony, szkolenia i warsztaty. Studenci zyskują dostęp do oferty dydaktycznej i zasobów edukacyjnych ENHANCE, zdobywają doświadczenia międzynarodowe i doskonalą kompetencje językowe w tandemach językowych. Doświadczenia związane z koordynowaniem działań prowadzących do wdrożenia na poziomie konsorcjum systemu mikropoświadczeń stały się podstawą do stworzenia analogicznych rozwiązań na poziomie uczelni. Rozwiązania te zapewniły Politechnice Warszawskiej pozycję krajowego lidera w zakresie rozwijania tej nowej formy kształcenia odpowiadającej potrzebom społecznym.
Jakie projekty zrealizowaliście wspólnie z innymi uczelniami z sojuszu?
W maju 2024 r. Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy z Centrum Współpracy Międzynarodowej oraz studenckimi kołami naukowymi z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej zorganizowały dwa międzynarodowe hackathony (wydarzenia, podczas których informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, tacy jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem) - Smart City Challenge i BioHackathon. Do udziału w hackathonach zgłosiło się 540 studentów ze wszystkich uczelni sojuszu ENHANCE.
Z tej grupy wybrano 89 studentów z 13 uczelni, w tym z 2 dwóch ukraińskich uczelni partnerskich. Ideą ENHANCE Smart City Challenge było połączenie studentów kierunków technicznych i biznesowych w celu wspólnego stworzenia innowacyjnych rozwiązań problemów, z którym mierzą się współczesne miasta. Celem ENHANCE BioHackathon było zachęcenie uczestników do twórczego rozwiązywania problemów środowiskowych.
W lipcu 2024 r. Politechnika Warszawska we współpracy z Politechniką w Walencji i Politechniką w Akwizgranie zorganizowała szkołę letnią „Blue-Green-IN Climate Change Summer School 2024”. Dzięki wykładom zaproszonych gości, dyskusjom grupowym oraz zajęciom praktycznym z projektowania, prototypowania i testowania uczestnicy zdobyli umiejętności w zakresie problematyki związanej ze zmianami klimatu. W zajęciach szkoły letniej uczestniczyło 22 studentów z pięciu uczelni i czterech krajów. Obie krótkie formy kształcenia zostały bardzo wysoko ocenione przez polskich i zagranicznych studentów, którzy brali w nich udział.
Jednym z partnerów konsorcjum jest samorząd Warszawy. Na czym polega współpraca z nim i partnerami stowarzyszonymi?
Zadania partnerów stowarzyszonych różnią się w zależności od ich specyfiki. Samorząd Warszawy może wspierać działania konsorcjum w obszarach takich jak smart city i climate change. Odbyliśmy spotkanie robocze w ramach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Cyfryzacji.
Rozmawiała: Alina Gierak