Sojusz EU GREEN
Celem sojuszu EU GREEN jest stworzenie europejskiego centrum edukacji, badań i innowacji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Wśród zadań realizowanych w tym zakresie jest wypracowanie wspólnego modelu edukacyjnego, promowanie innowacyjności i przedsiębiorczości oraz zaangażowanie w działania na rzecz zrównoważonych gospodarek i społeczeństw, a także stworzenie zrównoważonego kampusu.
Studentom konsorcjum zapewni m.in. większe możliwości w zakresie mobilności, podnoszenia kwalifikacji (upskilling) oraz nabywania nowych kompetencji (reskilling), także w ramach Blended Intensive Programmes (BIP), tutoring międzynarodowy oraz udział w akcjach ekologicznych. Kadra akademicka zyska zaś szansę na współpracę międzynarodową, w tym możliwość aplikowania o granty badawcze oraz uczestnictwa w programach krótkich mobilności naukowych.
Instytucje partnerskie:
- University of Extremadura (lider sojuszu)
- Atlantic Technological University
- Otto von Guericke University Magdeburg
- University of Angers
- University of Évora
- University of Gävle
- University of Oradea
- University of Parma
- Wrocław University of Environment and Life Sciences
Dofinansowanie: 14 400 000 euro
Rozmowa z prof. dr hab. Anną Chełmońską-Soytą, prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Jaką rolę odgrywa w EU GREEN Uniwersytet Przyrodniczy z Wrocławia?
W strategii sojuszu stawiamy na zrównoważony rozwój uniwersytetów, co dla dziewięciu członków konsorcjum oznacza kluczową rolę edukacji. UPWr poprzez wiedzę i doświadczenie swoich studentów, naukowców i absolwentów jest ambasadorem idei zrównoważonego rozwoju szczególnie w obszarach dobrze uczelni znanych, czyli nauk rolniczych i weterynaryjnych.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu pełni w EU GREEN funkcję ambasadora pomiędzy uniwersytetami europejskimi a ukraińskimi partnerami. Na czym to polega?
Na uczelni realizujemy projekt „INTERACT”, którego podstawowym celem jest zaangażowanie ukraińskich uniwersytetów partnerskich w spotkania i inne działania konsorcjum EU GREEN. Planujemy stworzenie międzynarodowej sieci uniwersytetów, która będzie podstawą do długoterminowej, ścisłej współpracy między konsorcjum EU GREEN a uniwersytetami z Ukrainy. Rezultatem naszych działań jest włączenie w konsorcjum 10 ukraińskich uniwersytetów, realizacja Staff Weeku dla 29 osób, zorganizowanie 21 staży naukowo-badawczych, a przede wszystkim szkoły letniej dla 31 studentów z Ukrainy.
Jakie mieliście oczekiwania, gdy rok temu przystępowaliście do sojuszu? Czy one się sprawdziły?
Dla UPWr to była poza znakiem jakości czy dostępem środków pieniężnych przede wszystkim możliwość wielopoziomowej i wielopłaszczyznowej zmiany, ale także usankcjonowania swojej międzynarodowej pozycji. Konkurencja była ogromna, ponieważ złożono aż 31 wniosków, z czego finansowanie uzyskały tylko cztery. Dzięki ogromnej pracy i doświadczeniu pracowników UPWr jest liderem pakietu edukacyjnego (jednego z najważniejszych pakietów wniosku) i ko-liderem pakietu mobilnościowego. Ten wymagający projekt sprawił, że na korytarzach naszej uczelni coraz częściej słyszymy różne języki świata, jesteśmy chętnie odwiedzani przez zagranicznych partnerów, a nasi studenci i naukowcy wykorzystują szansę edukacji i rozwoju na europejskich uczelniach.
Rozmawiała: Alina Gierak