Sojusz EU4DUAL
EU4DUAL to sojusz dziewięciu europejskich uczelni ukierunkowany na kształcenie dualne i praktyczne, czyli ściśle powiązane z sektorami biznesu i przemysłu. To nowoczesny model kształcenia łączący tradycyjne zajęcia akademickie z pracą zawodową. Jest on odpowiedzią na potrzeby rynku pracy jako alternatywna forma pozyskiwania pracowników – pracodawcy mają możliwość proponowania studentom stażu lub zatrudnienia w swoich firmach. Zadaniem EU4DUAL jest również rozwijanie kształcenia praktycznego na kierunkach technicznych, społecznych, humanistycznych i artystycznych, a także prowadzenie aplikacyjnych i wdrożeniowych badań naukowych we współpracy z sektorem przemysłowym.
Politechnika Koszalińska należy do sojuszu od 2022 roku. Stawia sobie za cel m.in. wypracowanie wraz z partnerami programów nastawionych na kształcenie praktyczne oraz wzmocnienie współpracy z otoczeniem gospodarczym.
Instytucje partnerskie:
- University of Mondragon (lider sojuszu)
- Baden-Wuerttemberg Cooperative
- State University
- ESTIA Institute of Technology
- FH Joanneum University of Applied Sciences
- John von Neumann University
- Malta College of Arts, Science and Technology
- PAR University of Applied Sciences
- Koszalin University of Technology
- Savonia University of Applied Sciences
Dofinansowanie: 14 400 000 euro
Rozmowa z dr. hab. Krzysztofem Wasilewskim, prof. Politechniki Koszalińskiej, prorektorem ds. kształcenia
Na czym polegają studia dualne, na które ukierunkowane są uczelnie partnerskie z sojuszu EU4DUAL?
Studia dualne oraz praktyczne stanowią fundament sojuszu EU4Dual. Już sama jego nazwa – European Union for Dual Studies – wskazuje na wagę tego typu kształcenia w misji uniwersytetu. EU4Dual łączy dziewięć instytucji szkolnictwa wyższego funkcjonujących w różnych strukturach oraz ramach prawnych. Z tego powodu została przyjęta szeroka definicja studiów dualnych, zgodnie z którą za ten typ studiowania można uznać te formy, które łączą zdobywanie wiedzy teoretycznej z praktyką zawodową. Może ona przyjmować formę pracy na umowę bądź stażu, za każdym jednak razem musi uwzględniać komponent zdobywania wiedzy w realnym środowisku pracy, przekazywanej przez pracowników przedsiębiorstwa. EU4Dual ma ambicje stać się tą instytucją, która będzie wskazywała kierunek rozwoju studiów dualnych w całej Unii Europejskiej.
Jak wyglądają Państwa relacje z partnerami gospodarczymi? Ilu partnerów biznesowych macie Państwo? Do jakich firm czy branż w Polsce i na świecie trafiają bądź mają trafić absolwenci Politechniki Koszalińskiej?
Współpraca Politechniki Koszalińskiej z otoczeniem społeczno-gospodarczym to kluczowe zagadnienie dla funkcjonowania uczelni oraz całego sojuszu EU4Dual. W ramach Politechniki funkcjonuje Biuro Karier i Promocji Edukacji odpowiedzialne m.in. za organizację Środkowopomorskich Targów Pracy, które stanowią platformę do wymiany doświadczeń między szkolnictwem wyższym a przemysłem i biznesem. Każdy z oferowanych przez Politechnikę Koszalińską kierunków jest modyfikowany we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, którego przedstawiciele znajdują się w radach programowych. Wśród firm, z którymi uczelnia najbliżej współpracuje, znajdują się: Globallogic Poland – A Hitachi Group, Gea Tuchenhagen Polska, Espersen Poland, Kronospan Poland, Drutex. Także w ramach sojuszu bliskie związki z otoczeniem społeczno-gospodarczym należą do jego głównych priorytetów. Współpracujące przedsiębiorstwa należą do równoprawnych partnerów w ramach konsorcjum, zaś ich przedstawiciele współdecydują o kierunkach rozwoju EU4Dual. Funkcjonuje Rada Przemysłu oraz Rada Konsultacyjna Przemysłu.
A jakie programy i badania nastawione na kształcenie praktyczne rozpoczęły się na uczelni w związku z przystąpieniem jej do sojuszu?
Na Politechnice Koszalińskiej realizowane są zarówno studia dualne, jak i praktyczne. Te pierwsze – przede wszystkim w Filii Przemysłu Drzewnego w Szczecinku, prowadzonej wspólnie i współfinansowanej przez Kronospan Poland. Filia stanowi swego rodzaju laboratorium studiów dualnych na Politechnice Koszalińskiej. Ponadto, na każdym wydziale realizowane są kierunki praktyczne, których studenci muszą zrealizować praktykę zawodową w wymiarze 960 godzin. Co więcej, w ramach EU4Dual przygotowywana jest lista mikropoświadczeń, oferowanych przez wszystkich członków sojuszu. Przygotowywane są także studia wspólne – jako pierwszy powstanie kierunek magisterski „Digital and Sustainable Manufacturing”, realizowany jako studia dualne. Planuje się, że nowy kierunek wspólny ruszy w roku akademickim 2025/2026.
Rozmawiała: Dorota Kruszewska