Sojusz EUNICoast
Trzynaście uczelni zlokalizowanych na wyspach i w strefach przybrzeżnych Europy tworzy sojusz EUNICoast. Konsorcjum, zakotwiczone duchem i praktyką w morzu, stara się podkreślić jego znaczenie. Dla sojuszu morze nie jest fizyczną granicą, ale źródłem wspólnych doświadczeń, dobrobytu gospodarczego i równowagi ekologicznej. Konsorcjum przyczyni się do zwiększenia mobilności studentów i kadry akademickiej oraz do rozwoju badań naukowych i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.
Związek z morzem i niebieską gospodarką podkreśla również Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (ZUT). Pod określeniem niebieska gospodarka, kryje się dążenie do zrównoważonego wykorzystywania zasobów morskich i oceanicznych w sposób przynoszący korzyści zarówno ludziom i środowisku, jak i dla gospodarce. Gównie tym będą się zajmować uczelnie zrzeszone w EUNICoast. Celem współpracy uczelni będzie zatem zwiększenie mobilności studentów i kadry akademickiej, rozwój badań naukowych i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego z uwzględnieniem potrzeb społecznych i specyfiki niebieskiej gospodarki.
Swoje przyszłe zadania w ramach konsorcjum uczelnie podzieliły na pięć obszarów. Będą rozwijać tożsamość, wiedzę lokalną i dziedzictwo kulturowe na wyspach i w społecznościach przybrzeżnych. Zajmą się logistyką portową i niebieską turystyką. Planują badać życie mieszkańców wysp i społeczności przybrzeżnych. Ważna dla nich jest ekologia, ochrona różnorodności biologicznej i zrównoważona eksploracja zasobów przybrzeżnych i morskich. Nad tym będą pracować studenci i naukowcy szkół wyższych sojuszu EUNICoast. Zajmą się również rozwiązaniami przeznaczonymi dla infrastruktury przybrzeżnej wykorzystującymi morską energię odnawialną z uwzględnieniem bezpieczeństwa morskiego. O pięciu obszarach współpracy naukowcy ze wszystkich trzynastu uczelni konsorcjum EUNICoast planują rozmawiać na konferencji „Nasz wspólny europejski ekosystem. Europejski sojusz wysp, portów i terytoriów przybrzeżnych”, którą zaplanowano na 27 września 2024.
Instytucje partnerskie:
- Le Havre University Normandy (lider sojuszu)
- Åland University of Applied Sciences
- Burgas Free University
- EMUNI University
- Stralsund University of Applied Sciences
- University of Patras
- University of Dubrovnik
- University of the Azores
- University of Sassari
- University of the Balearic Islands
- University of the Faroe Islands
- University of the French Antilles
- West Pomeranian University of Technology in Szczecin
Budżet projektu: 14 400 000 euro
W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie osobami odpowiedzialnymi za wprowadzenie uczelni do sojuszu EUNICoast byli Joanna Niemcewicz, dyrektor Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, oraz dr hab. inż. Przemysław Korytkowski, prof. ZUT, pełnomocnik rektora ds. uniwersytetu europejskiego.
Czy jako partnerów w sojuszu szukali państwo uczelni związanych z morzem i terenami przybrzeżnymi?
Przemysław Korytkowski: Sojuszami uniwersytetów europejskich interesowaliśmy się już wcześniej, przy poprzednich konkursach. Jednak wizje potencjalnych partnerów nie do końca się zgrywały. Rok temu pojawiła się oferta dołączenia do EUNICoast. Tematyka tego konsorcjum pokrywała się z tym, czym zajmujemy się na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, więc decyzja była jasna, żeby przystąpić i wspólnie wystartować w tym konkursie.
Mieli państwo doświadczenia we współpracy z innymi uczelniami w ramach programu Erasmus+. Ale konsorcjum uniwersytetów europejskich to zdecydowanie szersza inicjatywa. Czy w ZUT stworzono specjalny dział, który zajmował się sojuszem?
Przemysław Korytkowski: W uczelni nie został stworzony specjalny dział na potrzeby przygotowania wniosku. Rektor powierzył mi i dyrektor Joannie Niemcewicz obowiązki związane z rozmowami z konsorcjum oraz prace nad przygotowaniem wniosku do Komisji Europejskiej. Współpracowaliśmy z administracją centralną oraz z poszczególnymi wydziałami uczelni. Obecnie planujemy utworzenie biura EUNICoast oraz rozbudowę zespołu.
Dzięki EUNICoast zyskali państwo możliwość współpracy z wieloma partnerami z różnych krajów...
Joanna Niemcewicz: Jesteśmy największą uczelnią techniczną w regionie. Liczymy także na to, że dzięki temu sojuszowi współpraca międzynarodowa naszej uczelni będzie szersza i że uda nam się realizować więcej projektów z naszymi partnerami z konsorcjum. Mamy zidentyfikowanych pięć obszarów, w których chcielibyśmy współpracować. Gdy projekt ruszy jesienią, będziemy intensyfikować wspólne działania. Jest to m.in. opracowanie wspólnych krótkich form kształcenia oraz kursów online. W dalszej perspektywie chcemy stworzyć wspólne programy kształcenia na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Rozmawiała: Alina Gierak