treść strony

Unite! to funkcjonująca od 2019 roku sieć dziewięciu europejskich uczelni. Łączy instytucje zlokalizowane od Finlandii po Portugalię w regionach charakteryzujących się doskonałymi perspektywami ekonomicznymi, a także wysoko rozwiniętą przedsiębiorczością oraz poziomem innowacji. Członkowie sojuszu – m.in. dzięki tworzeniu wspólnych programów nauczania i elastycznych ścieżek studiów – pracują nad nowym modelem europejskiego kształcenia uniwersyteckiego. Unite! łączy inżynierię z przemysłem i biznesem oraz z działaniami w zakresie wielkich wyzwań społecznych, kreując rozwiązania dla nowego pokolenia obywateli Europy i świata. Politechnika Wrocławska dołączyła do konsorcjum w 2022 roku jako pierwsza uczelnia z naszej części Starego Kontynentu.

Instytucje partnerskie:

  • Aalto University
  • Graz University of Technology
  • Grenoble INP-UGA
  • KTH Royal Institute of Technology
  • Polytechnic University of Catalonia
  • Polytechnic University of Turin
  • Technical University of Darmstadt
  • University of Lisbon
  • Wrocław University of Science and Technology

Budżet projektu: 14 400 000 euro

Rozmowa z Anną Hejno z Biura ds. Sieci Unite! i Academia Europaea na Politechnice Wrocławskiej

Unite! stawia sobie za cel stworzenie „nowego standardu nauczania, umożliwiającego wyposażenie absolwentów w wiedzę i wrażliwość, które pozwolą im na skuteczne angażowanie się w rozwiązywanie wyzwań globalnej współczesności”. Jakie to wyzwania? 
Sojusz Unite! to partnerstwo uczelni technicznych z każdego zakątka Europy. Sprawia to, że są one różne kulturowo, ale mają wspólny cel: kształcenie inżynierów przyszłości. Globalną misją konsorcjum jest poprowadzenie ścieżki programowej i stworzenie takiego środowiska dla studentów, absolwentów, doktorantów, pracowników uczelni w nim zrzeszonych, żeby posiedli oni kompetencje pozwalające im pokonywać wyzwania współczesności. Szczególny nacisk kładziemy na zieloną transformację, ucyfrowienie i nowoczesny przemysł – czyli na wszystkie dziedziny, gdzie potrzebne są kompetencje inżynierskie i techniczne. Chodzi o to, żeby kolejne pokolenia absolwentów, naukowców, pracowników, dydaktyków były uwrażliwione na problemy, z którymi już w tej chwili musimy się zmagać i które z biegiem lat będą stawały się coraz bardziej istotne.

Co takiego unikatowego Politechnika Wrocławska wnosi do sieci Unite!? 
W ramach podzielonego na grupy robocze projektu Erasmus + European Universities Initiative każdy z dziewięciu uniwersytetów sojuszu jest liderem jednego z obszarów. Politechnika Wrocławska ma rzeczywiście bardzo istotny wkład w prace partnerstwa, do nas należy bowiem pakiet poświęcony zielonej transformacji. Naukowcy z naszej uczelni nadają rytm w dziedzinie prac nad uniwersytetem europejskim w tej części. Jednocześnie w pakiecie tym mieszczą się mikropoświadczenia, które docelowo powinny uzupełniać program kształcenia.

Jednym z celów społeczno-biznesowych przedsięwzięcia jest „wspieranie wartościowych inicjatyw na styku technologii i biznesu”.
Jesteśmy w fazie roboczej, a trzeba zaznaczyć, że Unite! korzysta z dwóch głównych źródeł finansowania, tj. wspomnianego projektu Erasmus+, a także z programu Horizon Widening polegającego na wyrównywaniu poziomu i szans między „corem” Europy i krajami takimi jak w naszym przypadku Polska i Portugalia. Projekt ten został skrojony pod transfer technologii. Jego zadaniem jest ułatwiać dialog między sektorem biznesu i otoczeniem uczelni na podstawie wzorców wypracowanych na uniwersytetach, które mają dużo większe doświadczenie w tym zakresie.

Rozmawiała: Dorota Kruszewska