treść strony

Europejska wspólnota terapeutyczna

Stowarzyszenie MONAR. Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji w Gaudynkach nawiązuję międzynarodową współpracę w celu promowania nowoczesnego podejścia do terapii osób uzależnionych.

Młodzież
Tytuł projektu:
Akcja:
Data realizacji:
Miejsce:

ETC...European Therapeutic Community

Akcja 2.

01.11.2018 - 30.09.2021

Gaudynki

 

 

Celem projektu było włączenie młodych osób leczących się w ośrodkach uzależnień z 2 europejskich państw w proces rozwoju oraz dostosowania metody społeczności terapeutycznej do obecnych warunków i specyfiki współczesnego uzależnienia. Cel był realizowany włączając do działania grupy projektowe składające się z pacjentów leczących się w ośrodkach oraz tych, którzy już ukończyli terapię i specjalistów. W sumie w projekcie wzięło udział 8 pracowników z 2 organizacji oraz 10 pacjentów (z czego co najmniej 2, którzy ukończyli terapię).

Program miał na celu zbadanie oraz ulepszenie całego cyklu terapeutycznego w kontekście wiedzy teoretycznej oraz doświadczeń pacjentów ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych miesięcy terapii, które są najtrudniejsze dla pacjentów. Projekt był również istotny ze względu na ustawiczne zmiany charakteru uzależnienia, które na przestrzeni lat zmieniły się radykalnie w przeciwieństwie metody społeczności terapeutycznej, która została na podobnym poziomie jak w latach 90 co oznacza ryzyko niedostosowania do obecnych czasów.

Projekt był innowacyjny ze względu na podejmowaną tematykę i sposób realizacji działań. Najważniejsze osiągnięte rezultaty i cele to: - Rozwój osobisty uczestników projektu co wiąże się z lepszym radzeniem sobie z uzależnieniem oraz życiem pacjentów - wymiana dobrych praktyk między organizacjami uczestniczącymi, które wdrożyły niektóre elementy pracy - Filmy animowane stworzone przez pacjentów - Ankieta badawcza stworzona przez pacjentów - badania indywidualne oraz grupa focusowa - Ankieta badawcza stworzona przez pacjentów - profesjonalne badania online - publikacja zawierająca analizę wyników z obu ankiet zawierająca - mocne i słabe strony terapii, przyczyny zbyt wczesnego kończenia terapii, rekomendacje, - konferencja podsumowująca projekt - podjęta współpraca z osobami uczestniczącymi w projekcie odnośnie kolejnych działań Rezultaty przekraczające oczekiwania, o bardzo wysokiej jakości merytorycznej i potencjale dalszego wykorzystywania: - 2 publikacje naukowe - publikacja interaktywna - konferencja z udziałem pacjentów, wieloma prelegentami oraz udziałem przedstawicieli Erasmus Plus, Rzecznika Praw Pacjenta i innych ważnych przedstawicieli władz lokalnych.

Platforma Rezultatów Programu Erasmus+