Edukacja bez granic. Raport FRSE 2022
Raport roczny z działalności FRSE podsumowuje przebieg Erasmusa+, EKS, PO WER oraz inicjatyw towarzyszących w drugim roku nowej perspektywy 2021–2027.
Głównym celem programu jest rozwój organizacji i instytucji: udział w krótkookresowych obserwacjach pracy (job shadowing) lub dłuższych wyjazdach w celach szkoleniowych lub trenerskich. Mobilności kadry powinny być ukierunkowane na podniesienie kompetencji, kwalifikacji oraz nabycie nowych doświadczeń, co przełoży się na rozwój zawodowy trenerów i innego personelu, w tym wolontariuszy, w obszarze sportu powszechnego. Kadra sportowa spoza obszaru sportu powszechnego, np. realizująca zadania w zakresie kariery dwutorowej, może również uczestniczyć w mobilnościach – pod warunkiem wykazania korzyści z udziału w programie dla sportu powszechnego.
Program mobilności powinien uwzględniać działania na rzecz włączania i różnorodności, zrównoważenia środowiskowego, edukacji cyfrowej i aktywnego uczestnictwa, które stanowią priorytety programu Erasmus+ (aspekty horyzontalne programu). Więcej informacji o priorytetach programu Erasmus+ i dokładne wytyczne dotyczące poszczególnych kategorii działań znajdują się w Przewodniku po programie.
Kto może aplikować
O dofinansowanie na realizację projektów mobilności kadry sportowej mogą ubiegać się publiczne i prywatne organizacje i instytucje działające w obszarze i na rzecz sportu powszechnego. Projekty nie mogą być nastawione na generowanie zysku.
Kraje uprawnione do udziału w programie
Projekty mobilności kadry sportowej mogą być realizowane w państwach członkowskich UE oraz państwach trzecich stowarzyszonych z programem (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, Macedonia Północna, Serbia).
Rodzaje mobilności kadry w programie Erasmus+ Sport:
1. Obserwacja pracy – job shadowing (od 2 do14 dni, z wyłączeniem czasu podróży).
2. Wyjazdy w celach szkoleniowych lub trenerskich (od 15 do 60 dni, z wyłączeniem czasu podróży).
Pierwsza kategoria mobilności umożliwia zdobywanie wiedzy i doświadczeń wynikających z obserwacji pracy organizacji goszczącej oraz praktyki trenerskiej i systemów szkoleniowych. Druga kategoria mobilności wiąże się ze zdobywaniem wiedzy poprzez praktykę trenerską lub szkoleniową prowadzoną przez kadrę sportową w organizacji goszczącej za granicą oraz wymianę doświadczeń z osobami na równorzędnych stanowiskach pracującymi w organizacji goszczącej. Dodatkowym działaniem związanym z mobilnością są wizyty przygotowawcze, które mogą być realizowane w kraju organizacji goszczącej, przed rozpoczęciem docelowych aktywności w ramach kategorii pierwszej lub drugiej. Wizyty przygotowawcze mogą być realizowane przez kadrę zaangażowaną w organizację projektu, ale nie biorącą udziału w mobilnościach i/lub przez uczestników mobilności.
Pozostałe, szczegółowe cele projektów mobilności:
Czas trwania projektu
Projekt może trwać od 3 do 18 miesięcy.
Zakres działań
Projekt może obejmować jedną lub więcej mobilności, w jednym lub więcej krajów oraz wizytę przygotowawczą. Liczba mobilności, które mogą się odbyć w ramach projektu jest ograniczona do 10 (do tej liczby nie wlicza się wizyta przygotowawcza). Oprócz mobilności w ramach projektu można również zaplanować współpracę wirtualną, która może stanowić ważną merytorycznie część projektu. Wizyta przygotowawcza może poprzedzać obie kategorie mobilności, musi jednak być uzasadniona i służyć poprawie jakości działań projektowych.
Uczestnicy
Maksymalna liczba uczestników wszystkich działań w ramach projektu: 10 osób. Uprawnionymi uczestnikami są trenerzy i inny personel sportowy oraz wolontariusze (niebędący trenerami), mieszkający w kraju organizacji wysyłającej. Pracę w lub na rzecz organizacji wysyłającej należy móc udokumentować (umowa o pracę, umowa o wolontariacie, opis zadań i in.).
Budżet w projektach mobilności kadry sportowej obejmuje koszty:
Budżet całego programu w roku 2024: 10 000 000 euro (8 000 000 euro w roku 2023, 12 000 000 euro w roku 2025).
Budżet programu w Polsce w roku 2024: 725 866 euro (577 348 euro w roku 2023, 840 325 euro w roku 2025).
Jak aplikować
Dokładna instrukcja krok po kroku znajduje się w sekcji Jak złożyć wniosek. Przede wszystkim należy wyrobić sobie klucz dostępu do narzędzi aplikacyjnych (EU-Login) oraz zarejestrować swoją organizację w systemie OID (organizacje, które aplikowały już o zdecentralizowane środki w ramach innych sektorów programu Erasmus+, korzystają z już istniejącego numeru OID organizacji. W przypadku braku pewności, czy organizacja posiada swój numer OID, można ją wyszukać poprzez wyszukiwarkę organizacji). Po zarejestrowaniu organizacji należy wybrać odpowiednią kategorię projektu Erasmus+ (Mobilności kadry sportowej: KA-182-SPO) na portalu WebGate. Informacje o procesie wnioskowania znajdują się też w części C Przewodnika po programie Erasmus+.
Termin składania wniosków upłynął: 8 października 2024 r., o godz. 12:00.
Raport roczny z działalności FRSE podsumowuje przebieg Erasmusa+, EKS, PO WER oraz inicjatyw towarzyszących w drugim roku nowej perspektywy 2021–2027.
Raport roczny z działalności FRSE podsumowuje przebieg Erasmusa+, EKS, PO WER oraz inicjatyw towarzyszących w pierwszym roku nowej perspektywy 2021–2027.
Podczas dłuższych pobytów w kraju nieanglojęzycznym znajomość języka angielskiego nie wystarczy, by na co dzień swobodnie funkcjonować w nowym otoczeniu.
Publikacja prezentuje wybrane projekty Europejskiego Korpusu Solidarności.
Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 6
Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 7
Raport z badania działań realizowanych przez polskie organizacje w latach 2018–2020.