Konferencja „Standardy jakości Erasmusa w praktyce szkolnej” Zakopane, 15-17 września 2024 rok

treść strony

Konferencja „Standardy jakości Erasmusa w praktyce szkolnej” - OPISY GIER

CZYM SĄ GRY SYMULACYJNE?

Są to narzędzia, które poprzez oderwanie uczestników od obecnego kontekstu pozwalają im na nieskrępowane uczenie się. Gry te kształcą w uczestnikach kreatywność i umiejętność przekładania wiedzy zdobytej w warunkach kontrolowanej fikcji na rzeczywistość. Podstawą tych narzędzi jest praca w mniejszych grupach roboczych, która jest doświadczeniem formatywnym.

Docelowo gry są elementem żywego doświadczenia, które następnie jest tłumaczone i do którego dodawane są elementy teorii. Model ten wpisuje się w metodologię nauczania Cyklu Kolba, stąd też istotne jest by uczniowie, podczas podsumowania gry, doszli do odpowiednich wniosków, przy udziale osoby prowadzącej warsztat/grę/lekcję.

DO CZEGO UŻYWAĆ SYMULACYJNYCH GIER EDUKACYJNYCH?

Celem gier symulacyjnych jest maksymalna realizacja rozwijanie uczestników w wyznaczonym przez założenia kierunku. Podstawą jest precyzyjne określenie celów symulacji i dobranie odpowiednich narzędzi i metod. Takie podejście pozwala ukształtować zaawansowane narzędzia rozwijające indywidualne potencjały każdej osoby biorącej udział w grze.

Symulacje są idealnym narzędziem szkoleniowym, pozwalającym urozmaicić i zdynamizować proces nauki. Mogą sprawdzać stopień przyswojenia nowej wiedzy, wspomagać proces edukacyjny lub sprawdzać umiejętność wykorzystania go praktycznie.

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA GIER SYMULACYJNYCH

Symulacje są jednym z najskuteczniejszych sposobów na przyswajanie wiedzy. Są to poligony doświadczalne, na których gracze mogą sprawdzać, testować, odczuwać konsekwencję swoich decyzji i jednocześnie nie brać odpowiedzialności za swoje wybory w prawdziwym świecie. Są kuźnią doświadczenia. Uczą przez zabawę i działanie, dzięki czemu ułatwiają przyswajanie nowej wiedzy i sprawdzanie swoich umiejętności. Integrują uczestników. Gry są sytuacjami mocno angażującymi, dlatego tak dobrze służą jako narzędzie do zacieśnienia więzi pomiędzy pracownikami. Symulacje wpływają pozytywnie na proces zapamiętywania i przyswajania nowej wiedzy. Zwłaszcza tej praktycznej. Gry doskonale motywują uczestników i inspirują ich do podejmowania nowych wyzwań w życiu zawodowym i codziennym.

OPISY GIER