Uniwersytety Europejskie

treść strony

O Uniwersytetach Europejskich

Uniwersytety Europejskie to transnarodowe sojusze zawierane w ramach programu Erasmus+. Ich zadaniem jest wytyczanie drogi ku przyszłości uniwersytetów, promując europejskie wartości i tożsamość oraz rewolucjonizując jakość i konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego.

Sojusze te:

  • obejmują partnerów ze wszystkich typów instytucji szkolnictwa wyższego w całej Europie; 

  • opierają się na wspólnie zaplanowanej długoterminowej strategii skoncentrowanej na zrównoważonym rozwoju, doskonałości i wartościach europejskich;

  • oferują programy nauczania skoncentrowane na studencie, realizowane wspólnie w kampusach międzyuczelnianych, w których różne organizacje studenckie mogą tworzyć własne programy i doświadczać mobilności na wszystkich poziomach studiów;

  • przyjmują podejście oparte na wyzwaniach, zgodnie z którym studenci, pracownicy naukowi i partnerzy zewnętrzni mogą wspólnie stawiać czoło problemom współczesnej Europy.

W ramach ostatniej edycji konkursu 2024, w całej Europie zostało wybranych 14 nowych sojuszy, które dołączyły do 50 wcześniej istniejących Uniwersytetów Europejskich.

Sojusze Uniwersytetów Europejskich zrzeszają instytucje z 35 państw, w tym wszystkich państw członkowskich UE, a także z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Czarnogóry, Republiki Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji.

Skupiają także około 2200 partnerów stowarzyszonych, od organizacji pozarządowych po przedsiębiorstwa, miasta, władze lokalne i regionalne oraz instytucje szkolnictwa wyższego z krajów Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego który powstał w konsekwencji działań realizowanych w ramach Procesu Bolońskiego.

Wśród parterów stowarzyszonych znajdują się 33 instytucje szkolnictwa wyższego z Ukrainy.

W ramach tegorocznego konkursu 9 polskich uczelni weszło w skład nowych sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Są to: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Warmiński-Mazurski w Olsztynie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Leona Koźmińskiego, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Politechnika Opolska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

Łącznie więc 32 polskie uczelnie wchodzą w skład 30 sojuszy co stanowi ok. 47% wszystkich sojuszy Uniwersytetów Europejskich (w dwóch sojuszach są po dwie polskie uczelnie). Dwie uczelnie równolegle i jako jedyne w Polsce, tj. Politechnika Warszawska i Gdańska są członkami sojuszu ENHANCE, podobnie jak PJSTK i ALK są członkami sieci EUonAIR.

Dwie uczelnie są liderami/koordynatorami swoich sojuszy (Politechnika Poznańska, Akademia Leona Koźmińskiego).

Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich została przedstawiona przez Komisję Europejską w listopadzie 2017 r. jako część ogólnej wizji utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji do 2025 r.

Więcej informacji na temat inicjatywy, jaką są Uniwersytety Europejskie programu Erasmus+, dostępne jest na oficjalnej stronie programu:

European Universities initiative

 

Sieci Uniwersytetów Europejskich z polskimi uczelniami: